Egy dinamikusan terjedő bagolylepkefaj
Ahogyan arról tavalyi közleményünkben is beszámoltunk a 2024-es évben, Hortobágyon kiugróan magas egyedszámban volt észlelhető a magyar tavaszi-fésűsbagoly (Dioszeghyana schmidtii) kutatásaink során.
A lepkefaj kvantitatív (mennyiségi) felmérése és elterjedésére irányuló vizsgálatok idén is folytatódtak. Rajzási időszaka ugyan néhány héttel eltért a tavalyi évtől és a késő tavaszi fagyok is éreztették negatív hatásukat, de összességében a kutatások pozitív eredménnyel zárultak.
A Hortobágy- és Nagykunság Természetvédelmi Tájegységben, több új helyszínen igazoltuk a faj előfordulását és a mennyiségi mintavételek alkalmával volt olyan élőhely, ahol szintén ezres nagyságrendben érkezett a kihelyezett fényforrásokra.
A magyar tavaszi-fésűsbagoly (Dioszeghyana schmidtii) és élőhelye
Az egyre több új lelőhely hátterében az áll, hogy a faj dinamikus terjedést (expanziót) mutat és a HNPI működési területén végzett szisztematikus felmérésekkel ez a folyamat jól alátámasztható. A lepkefaj számos későn fakadó kocsányos tölgy állományban előkerült az elmúlt tíz évben. A terjedés tényét az is jól igazolja, hogy a felmérések alkalmával egészen fiatal (20-30 év alatti) erdőállományokban is kimutatható volt a faj és országos viszonylatban is sok új helyen előkerült.
Fokozottan védett, szerepel az Élőhelyvédelmi Irányelv II. és IV. mellékletében, tehát közösségi jelentőségű lepkefajnak minősül. Pénzben kifejezett természetvédelmi értéke: 100.000 Ft.
Fotó és szöveg:
Patalenszki Adrienn
Természetmegőrzési Osztály