Természetvédelem - Hírek 2016-06-22

Jeladót kapott szalakóta a Hortobágyon!

 

Hazánkban 2014-ben vette kezdetét egy, az Európai Unió által finanszírozott pályázati program megvalósítása a fokozottan védett szalakóta (Coracias garrulus) védelme érdekében. Ez a madárfaj több tényező együttes hatása (fészkelőhelyek megszűnése, táplálkozóhelyek beszűkülése, áramütések, vonulási mozgalmak során történő lelövések) miatt az ezredfordulóra rendkívül megritkult hazánkban. Az ún. Roller LIFE projekt keretében a Kárpát-medence teljes területén hathatós védelmi intézkedések történnek a faj állományának stabilizálása, illetve esetleges növelése érdekében. A HNPI Természetvédelmi Őrszolgálata fokozott figyelmet fordít e színpompás madár gyakorlati védelmére.

 

Szalakóta költőhely

 

A védelmi erőfeszítések hatékonyságának érdekében alapvető fontosságú, hogy minél több információ álljon rendelkezésünkre a madarak vonulási mozgalmairól is. Azt tudjuk gyűrűs madarak gyűrű információinak leolvasásából, hogy a szalakóta hosszú távú vonulóként a telet Közép- és Dél-Afrikában tölti, de a pontos vonulási útvonalakról nagyon kevés ismerettel rendelkezünk.

A pályázat lehetővé teszi, hogy bizonyos számú madárra olyan napelemmel működő, telemetriás jeladókat szereljenek fel a szakemberek, amelyek meghatározott időközönként jeleket küldenek a jelölt madarak pontos helyzetéről. Az így nyert információkból pontos képet kaphatunk arról, hogy a madarak milyen útvonalat használnak, hol, mennyit időznek, milyen élőhelyeket preferálnak. A tavalyi évben már elláttak néhány madarat ilyen jeladóval hazánkban, melyek idén tavasszal sikeresen visszatértek afrikai telelőterületeikről!

A múlt héten a Hortobágyon – a HNPI működési területén elsőként – megtörtént egy madár felszerelése egy ilyen készülékkel. A Természetvédelmi Őrszolgálat már a madarak május elején történő visszaérkezése óta figyelemmel kísérte a területen élő szalakóták viselkedését. A megfigyelés tapasztalatainak köszönhetően egy öreg, jó kondíciójú hím madarat fogtunk be az adózáshoz.

 

Az adó felhelyezéséhez egész eszköztárra van szükség

 

A jeladó felszerelését egy madárbefogásban és gyűrűzésben tapasztalt madárvédelmi szakember végezte, hiszen a jeladó felhelyezése egy meglehetősen nagy kézügyességet kívánó, időigényes munka. Minél kisebb termetű az adott madárfaj, a szerelés annál nehézkesebb. A felszerelés idejére a szalakóta fejére egy bőr sapkát húztunk – melyhez hasonlót használnak a solymászok a madarak stressz érzetének csökkentése okán. A madár hátán lévő készüléket kereszthámokkal szükséges rögzíteni, aminek a kivitelezése csak több ember együttes munkájával valósítható meg. 

 

Nyugalma érdekében sapkát húztunk a madár fejére, melyből nem lát ki, így csökken a stressz

 

Elkél a segítő kéz a hám felerősítésénél

 

A szalakóta jeladóval történő ellátása után felvettük a biometriai adatait, majd szabadon engedtük. Az egyed elrepülése során megfigyelhető volt, hogy a mintegy 5 gramm tömegű jeladó a madarat nem különösebben zavarja, szabad mozgásában nem korlátozza. Az öreg hím madár az Artúr nevet kapta. A Természetvédelmi Őrszolgálat őrei fokozott figyelemmel fogják kísérni Artúrt, a kapott információkról pedig be fogunk számolni honlapunkon.

 

Vissza a szabadba – Artúr – immáron jeladóval a hátán – elengedés előtt

 

Fotók és szöveg:
Katona József, Természetvédelmi Őrszolgálat

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet