Természetvédelem - Hírek 2016-06-15

 Védett bogarak felmérése a Nyírségi erdőkben

 

Ritka és védett bogarak kimutatása volt a célja annak a nem védett, Nyírségi erdőket érintő felmérésnek, melyet Kovács Tibor a Mátra Múzeum főmuzeológusa végzett június 10-én. A vizsgálat előkészítését, az adatok előzetes felvételezést a természetvédelmi őrszolgálat végezte. A munka során idős, kocsányos tölgy dominálta erdőtagok szisztematikus átvizsgálása történt meg Nyírbéltek és Ömböly térségében.

Védett, Natura 2000 jelölőfajok közül előkerült nagy hőscincér, szarvasbogár és skarlátbogár állományok kifejezetten a területen található holt faanyaghoz kötődnek. Egy példányát észleltük a fokozottan védett, Natura 2000 jelölőfajnak minősülő magyar futrinkának is.

Nagy hőscincér 

Szarvasbogár

Skarlátbogár lárva

Szintén említésre méltó elterjedési területének nyugati határát a Nyírségben elérő, védett alföldi gyászbogár erős állományának észlelése.

Alföldi gyászbogár

A fentieken túl az alábbi védett bogárfajok egyedei kerültek kézre: kis szarvasbogár, sápadt éjicincér, kis bíborbogár, laposorrú ormányos, ragyás futrinka, pettyes szilcincér, smaragdzöld virágbogár, kis hőscincér, diófacincér.

A védett fajok előfordulási adatainak segítségével lehetővé válhat jelentősen beszűkült élőhelyük megóvása.

 

Szöveg és fotók:
Barna Péter
Természetvédelmi őrszolgálat
Nyírség-Szatmár-Bereg Természetvédelmi Tájegység

 

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet