Természetvédelem - Hírek 2016-05-05

Virágzik a macskahere
a Hortobágyon

 

A gumós macskahere (Phlomis tuberosa), a puszta legimpozánsabb védett lágyszárúja. A kedvező – legalább átlagos – csapadékú években május végén-június elején hozza majd' másfél méteres szárán ökölnyi, lilásrózsaszín virágörveit.

Mind a magyar, mind a tudományos nevét a növény gyökerén levő, tápanyag-raktározásra módosult gumói miatt kapta. A növény évelő.

Természetvédelmi jelentősége többrétű. A löszgyepek többé-kevésbé természetes állapotában hagyott maradványain él, ezeket az élőhelyeket jól jelzi. Ez a növényzettípus szenvedte el a mezőgazdálkodás Kárpát-medencei elterjedése óta a legnagyobb veszteségeket, ugyanis az ezeket hordozó talajok az Alföld legjobb vízgazdálkodású, talajszerkezetű, kiváló termőképességű, minden esetben ármentes területek szántókká lettek, településeket viselnek, de az állattartó telepek, jószágállások is ezeken a hátakon vannak.

Növényünk, ha az élőhelyét nem szántják fel, nincs veszélyben. Megél a rendszeresen lekaszált területeken is (pl. közutak mezsgyéin), mivel sarjadzással kiválóan terjed, a legelést is viszonylag jól tűri, bár a marhák általában nem, a juhok gyenge fűhozam esetén fogyasztják. Természetesen a legszebb állományai a haszonvétel alatt nem álló kurgánokon, töltéseken, vagy kertekben díszlenek.

A száraz években nem virágzik, és kisebb, nyár közepére gyakran elszáradó leveleket hoz, de a már említett tartalékaiból biztonsággal túléli az aszályt.

A löszgyepek romlását megelőzően valószínűleg igen elterjedt lehetett, mert több ritka faj kizárólagos tápnövénye. Ilyen pl. a fokozottan védett sztyeplepke (Paracossulus thrips), melynek természetvédelmi értéke 250 ezer Ft .

A lepkefaj szisztematikus felmérése a Hortobágyon két éve kezdődött meg, az eddigi eredmények alapján a szakemberek erős hortobágyi állomány jelenlétére számítanak. Ilyen faj még a macskahere gubacsdarazsa (Panteliella sp.), mely a száron és a levélen képez gubacsot, bár egyes szerzők szerint a két különböző szerven külön faj él.

A Hortobágyról – meg nem határozott – levélgubacsról van adat. Magyarországon megtalálták a Thamiocolus virgatus nevű, ugyancsak a macskaherén élő ormányosbogarat, ez egyelőre a Hortobágyon nem került elő.

A faj védelmével kapcsolatban legfontosabb tehát az élőhelyek védelme, a felszántás megakadályozása, ami a jelenlegi jogszabályi keretek között az országos védelem alatt álló területeken biztosított. Igen fontos és sürgető feladat a faj, illetve a társult fajok vizsgálata.

A növény virágzó állományai megtekinthetőek a Malomházi és Szálkahalmi tanösvényen, valamint a június eleji vezetett túrákon.

 Bessenyei László Bence
Természetvédelmi őrszolgálat
Hortobágy Tájegység

 

A növényről készült fotókat Lesku Balázs készítette, a rovarok képeinek forrása:

http://www.nimfea.hu/kiadvanyaink/puszta/harmosk%20-%20tuberosa%20cserhatalja%20-%2098.pdf

http://insecta.pro/taxonomy/2913

http://barry.exp-host.ru/gallery/index_class.php?id=20142

http://www.biolib.cz/en/image/id184862/?elang=CZ

 

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet