Természetvédelem - Hírek 2015-06-17

Mit keres a kombájn a pusztában?

 

A Mátai Ménes pusztabusz-programjának vendégei június első felében megütközve láthatták, hogy egy modern John Deere kombájn rója lassú köreit Máta-puszta északi részének bokáig is alig érő, sárgult füvében. Vajon mi dolga ott, miközben a búza közeledő aratására kellene felkészíteni?

 

Dolgozik a kombájn

 

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) munkatársai adják meg a választ, természetesen arat.

A terület, ahol a kombájn egy héten keresztül dolgozott, az egyik legnagyobb összefüggő termőhelye a Hortobágy szikesei jellegzetes tárulásalkotó növényének, a veresnadrág csenkesznek, tudományos neve Festuca pseudovina. Ez a legfeljebb 18-20 cm-re megnövő, keskeny, kékeszöld levelű fűféle kifejezetten kedveli a szikes, kötött, sótartalommal bíró talajokat, elviseli a Hortobágy sajátos éghajlatát, ráadásul kis hozama ellenére is teljes értékű legelőt biztosít a legelő jószágok számára. Mivel ezeket a viszonyokat csak kevés növényfaj viseli ilyen jól, ezért állományai jellemzően tiszták, fajszegények, az aratás során termése nem keveredik más növényfajok magvaival, nem szennyeződik idegen anyagokkal.

 

A veresnadrág csenkesz állománya

 

A szemtermésre azért van szükség, hogy az emberi tevékenység során sérült felszínű talajok helyreállításához vetőmagot biztosítson. Minden évben jelentős területeken van erre szükség. Az idei évben a legnagyobb ilyen jellegű visszagyepesítésre Nagyiván és Nádudvar határában, a volt szovjet katonai bombázótér célterületének EU-s támogatásból megvalósuló helyreállításához lesz szükség. Máshol a rizsrendszerek földműveinek elbontása során keletkezett nyílt talajfelszín gyepesítéséhez is szükséges, de a természetvédelmi célból visszagyepesítésre szánt szántóföldeken is felhasználjuk.

 

Kombájntiszta termés

 

Az aratást egyébként legelőként használt területen végezzük, természetesen a legeltető bérlő jóváhagyásával. Az aratás a legelő értékét nem befolyásolja, mert, amint a mellékelt fotón látszik, csak az érett kalászt választja le a kombájn a tőről, az alacsonyabban elhelyezkedő leveleket érintetlenül hagyja. A legelő állatok egyébként sem fogyasztják a kalászt, ami a magérés után már nem tartalmaz tápanyagot, és a picinyke, vastag pelyvába rejtőzött mag sem kecsegtet tápértékkel.

 

Az aratott terület határa

 

Az aratást a Hortobágyi Nonprofit Kft. végzi a HNPI megbízásából. A John Deere kombájn kiválóan alkalmas erre a célra, mivel olyan beállítási lehetőségek vannak rajta, amelyek lehetővé teszik ennek a rendkívül apró, könnyű – ezerszemtömege 1 g körüli, miközben a búzáé 50 g – mag eredményes és tiszta betakarítását. A kombájntiszta mag is vethető, azonban a minőségi vetéshez előtt tisztítás szükséges.

 

Munka közben

 

A későbbiekben egyéb, később érő fűfélék magjának betakarítását is elvégezzük, ilyen a löszös talajokat kedvelő barázdált csenkesz (Festuca rupicola), valamint a réti perje (Poa pratensis).

 

  

Aratás után Tárolás, szárítás

                                                    

 

                                                                                                          Bessenyei László Bence
Természetvédelmi őrszolgálat

 

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet