Természetvédelem - Hírek 2015-05-14

Madárritkaság felbukkanása a Hortobágyi Nemzeti Parkban

 

2015. május 11-12-én egy hím pusztai hantmadarat figyeltek meg a Hortobágyi Nemzeti Park Kis-Álomzug nevű területrészén.

A pusztai hantmadár (Oenanthe isabellina) elterjedési területén gyakori fajnak mondható. Fészkelő területei Európában Románia, Bulgária és Görögország keleti peremterületein, illetve Kis-Ázsiától egészen Kazahsztánig terjed.

Európa egyéb részein óriási madártani szenzációnak számít a felbukkanása. A mostani hortobágyi adat, a faj második megfigyelése hazánkban. Először 2000. május 26-27-én bukkant fel egy példány a Csongrád megyei Zákányszék település közelében.

A pusztai hantmadár színei elég szerények. Tollazata az élőhelyének megfelelő talaj színével hozható összefüggésbe. A faj tudományos neve (isabellina), a XVII. században élt Izabella spanyol királynő által viselt ruhájának fakó sárgásbarna színéről kapta az elnevezését. Elterjedési területén sztyeppéken, köves hegyoldalakon platókon, mezőgazdasági területeken egyaránt előfordul. Előszeretettel rakja tojásait az elhagyatott ürge járatokba és sziklarepedésekbe.
A hortobágyi madár a megfigyelésekor gyakran énekelt, nászviselkedést mutatott. A közelben költő hantmadár (Oenanthe oenanthe) tojónak udvarolt, míg párját gyakran elkergette.

 

Szöveg és fotók:      

Szilágyi Attila

természetvédelmi őrkerület-vezető

Természetvédelmi Őrszolgálat

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet