Természetvédelem - Hírek 2015-05-10

A pusztai tyúktaréj új előfordulása a Hortobágyon

 

A pusztai tyúktaréj (Gagea szovitsii (Láng) Besser) a liliomfélék családjába tartozó élénksárga virágú növény, amely hazánkban éri el elterjedési területének nyugati határát. Jellemzően a Fekete-tenger környékén, a Dnyeper és a Volga vidékén található. A fajt hazánkban először 2004-ben találták meg Ecsegfalva határában. A pusztai tyúktaréj 2012-ben felkerült a védett növényfajok listájára, természetvédelmi értéke 10 ezer forint.

A Hortobágyon a Kunmadarasi-pusztán kivétel nélkül cickafarkos szikes pusztai környezetben fordulnak elő, legjellemzőbb termőhelyei a pusztából kiemelkedő térszíneken - porongokon, laponyagokon, padkatetőkön - találhatóak. A kunmadarasi állományok élőhelyeinek ismeretében megkezdtük a további populációk felkutatásait a hasonló adottságú pusztákon. Ennek eredményeképpen 2014-ben három, míg 2015-ben négy újabb helyen sikerült megtalálnunk a fajt Ágota-pusztán. Az újonnan megtalált termőhelyei is a kunmadarasi állományokhoz hasonló pusztai környezetben voltak felfedezhetőek.

Érdekesség, hogy a 2014 tavaszán megtalált legnagyobb foltban 324 virágzó egyedet számoltunk meg, ugyanakkor 2015 tavaszán mindössze csak 26 példányt. A kisebb számú virágzás valószínűleg a csapadékhiány, illetve a március közepén is jellemző fagyos időjárással magyarázható.

 

Fotó: Borza Sándor

 

Hoffmann Károly-Borza Sándor

Természetvédelmi Őrszolgálat

 

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet