Természetvédelem - Hírek 2025-04-01


KÉK MOCSÁRI BÉKÁK




 

Az első meleg és esős estékkel március 11-én megindult a hortobágyi kétéltűek tömeges vonulása. Egy bő héttel ezelőtt újabb esőzések és melegedés következett, így a vizes élőhelyeken megszólaltak az első békakórusok.



 

Az elmúlt hét közepén a mocsári béka (Rana arvalis) peterakása is megkezdődött. Ilyenkor a hím mocsári békák érkeznek meg először a jellemzően hullámtéri, vagy erdők közelségében található lápos, mocsaras és sekélyvizű élőhelyekre. A hímek néhány napon keresztül kék nászruhát viselnek, amely az újabb kutatások szerint segít nekik egy pillanat alatt megkülönböztetni a rivális hímeket a nőstényektől. A kék hímek a peterakáshoz ideális területen összegyűlve, a vízfelszínen lebegve, vagy az elszáradt növényi maradványokon ülve hallatják hangjukat, amely bugyborékoló, kicsit ugatáshoz hasonló rövid, de szapora ke-ke-ke-ke-ke-ke-ke strófákból áll. A nőstények a petecsomókat egymáshoz tapasztják, így azok a felszín közelében, sokszor abból kitüremkedve elterülő „petefelhőket” alkotnak.

A mocsári béka a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén elsősorban a Tisza hullámtere és a holtágak, morotvák, lápok, valamint láposodó mocsarak mentén fordul elő. Mindig is szórványos, a Hortobágy esetében pedig ritka békafajként tartották számon, részben rejtett életmódja miatt. Elszigetelődött állományait elsősorban a vizes élőhelyek kiszáradása és leromlása veszélyezteti. A klímaváltozás és szárazodás hatására hazai állománya rendkívül megcsappant.


    

    
 

Manapság rendkívüli eseménynek számít egy-egy állomány nászának, a kék mocsári békák megpillantása. A mocsári békák szaporodóhelyén más békafajok is megtalálják számításaikat. A felvételeken látható barna varangy (Bufo bufo) mellett tömegesen volt jelen még a barna ásóbéka (Pelobates fuscus) és a vöröshasú unka (Bombina bombina) is, valamint szólt a zöld levelibéka (Hyla arborea), az erdei béka (Rana dalmatina), a kecskebéka (Pelophylax kl. esculentus) és a nagy tavibéka (Pelophylax ridibundus) is.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság nagy energiát fordít a vizes élőhelyek helyreállítására és a pusztai vizek megtartására, amely e veszélyeztetett békafaj védelme szempontjából is rendkívül fontos tevékenység.
 

Írta és a képeket készítette:
Dr. Mester Béla 
Természetvédelmi Őrszolgálat

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet