Természetvédelem - Hírek 2024-08-08


Még él a matuzsálem! Bár igen viharvert már...
 




Fotó: Monoki Ákos
 

Lencsevégre kaptuk a világ legidősebb fekete gólyáját! Nehéz elhinni, de a madár már 21 éves, ezzel pedig ő a korelnök fajában, nincs tudomásunk ilyen idős, gyűrűzött fekete gólyáról. Pedig évről évre mennyi nehézséggel kell szembenéznie... Viharok, aszály, a vonulás megpróbáltatásai, az afrikai tartózkodás, ahol még a vadászokat is el kell kerülnie. De itt van, ráadásul a szokott helyén pillantottuk meg (Hajdú Tamás civil természetvédő és Nagy Gábor természetvédelmi őr). Kissé viharvert már. Látszik, hogy megviselték az évek a matuzsálemi korú, fokozottan védett madarat. Tollai kopottak, néhány lábujját is elvesztette már, gyűrűje is törött. Hogy hogyan, az örök rejtély marad...


   

    

Fotó: Nagy Gábor
 

Honnan ismertük meg? A színes gyűrűjéről. A madár 2003-ban, még fiókaként kapott jelölést Kalocsa Bélától Hercegszántón és a messziről leolvasható műanyag jelzés rengeteg adatot szolgáltatott azóta a gólyáról. Már 11-szer olvasták le az 5082-es számot, volt, hogy Izraelben. Ez is mutatja, milyen hasznos a színes gyűrű. Persze, arra senki sem gondolhatott, hogy ilyen sokáig ki kell bírnia a jelölésnek. Madarunk lábán már igen viseltes a gyűrű, hiányzik is belőle egy darab, de reméljük, élete végéig kitart és jövőre is leolvashatjuk. Bízunk benne, hogy viselője visszatér és így  megtehetjük majd. 


     
                          Fotó: Nagy Gábor                                     Fotó: Monoki Ákos

Az, hogy ennyi ideje visszajár, a gyakorlati természetvédelem sikere is, hiszen ez a fekete gólya sok éve tér vissza kedvelt fészkelőhelyére, a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetbe, ahol a fészkelő- és táplálkozóhelyek védelme eredményeként megfelelő életfeltételek várják. Ezért is fontos élő-, költőhelyének védelme, ami közös felelősségünk, sőt kötelességünk!


  

                        Fotó: Nagy Gábor                                   Fotó: Monoki Ákos


Ha pedig jövőre is visszatér, akkor nevet is adunk a madárnak, ami a természetvédelemben nem megszokott dolog. De ez a madár megérdemli, hogy tavasszal szavazást indítsunk és nevet adjunk neki. Bízzunk benne, hogy megtehetjük és utána nem csak 5082-esként emlegethetjük az ikonikus fekete gólyát.

A fekete gólya fokozottan védett madárfajunk.
Természetvédelmi értéke 500 000 Ft.


Készítette: Nagy Gábor
Természetvédelmi Őrszolgálat

 

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet