Új madárfaj fészkel a Hortobágyi-halastavon
Idén első ízben sikerült regisztrálni a védett bütykös ásólúd (Tadorna tadorna) fészkelését a Hortobágyi-halastavi bemutatóterületünkön.
Ez az érdekes madárfaj négy évtizede még ritka kóborlóként, átvonulóként jelent meg hazánkban, majd 1996-ban sikerült az első fészkelését dokumentálni. Ezt követően egyre több helyen sikerült fészkelnie ennek az impozáns récefélének.
A HNPI munkatársai az utóbbi években több közeli vizes élőhelynél is tapasztalták a bütykös ásólúd fészkelését, de a bemutatóterületünkön ez az első cseperedő fészekalj. A pár jelenleg hét fiókáját nevelgeti egy élőhelyrekonstrukciós területünkön.
Főként nyugat-európai lapos tengerpartok, torkolatok közelében, Ázsiában sós, félsós sztyeppi tavaknál, mocsaraknál költ. Nevét a gácsérok jellegzetes csőréről és abbéli szokásáról kapta, miszerint előszeretettel fészkel talajban lévő üregekbe (pl. róka, nyúl ásta üregekbe).
Aki tehát mostanában távcsővel a nyakában kisétál a Hortobágyi-halastavi tanösvényünkre, - sok más madár mellett - kis szerencsével láthatja a cseperedő bütykös ásólúd fiókákat és szüleiket is.
Szöveg és képek:
Koczka András
(HNPI)