Sikertörténet a gyurgyalagok és a partifecskék háza táján
A gyurgyalagok és partifecskék fészkelését segítő élőhelyfejlesztések 5 évvel ezelőtt kezdődtek 6 helyszínen Abádszalók és Tiszafüred között.
Az évről évre rekordot döntő egyedszám bizonyítja, hogy mindkét faj előszeretettel veszi birtokba és használja költőhelyként a mesterségesen kialakított partfalakat.
A költőhelyek kialakításával és folyamatos védelmével a gyurgyalagok állománya az öt év alatt megtízszereződött a térségben!
Külön szenzációnak számít a partifecskék itteni populációjának növekedése, ami az idei év júniusára lassan újból megközelíti az évtizedekkel ezelőtti egyedszámot!
A sikerek jól példázzák, hogy a fajok védelme mellett rendkívüli jelentősége van az élőhelyek védelmének, illetve rekonstrukciójának, mellyel egy egyébként drasztikusan csökkenő tendencia is megfordítható.
Számos költést veszélyeztető tényező ellenére ezeknél a madárfajoknál az éveken át tartó elkötelezett munka gyümölcse ma beérni látszik.
Partifecske (Riparia riparia) hazánkban védett! Természetvédelmi értéke 50.000 Ft.
Az új élőhelyek kialakításával és azok folyamatos védelmével, egyedszámuk a térségben megközelítőleg 5400 költő párra nőtt.
Gyurgyalag (Merops apiaster) hazánkban fokozottan védett! Természetvédelmi értéke 100.000 Ft.
Az új élőhelyek kialakításával és azok folyamatos védelmével az egyedszámuk a térségben megközelítőleg 2200 költő párra nőtt.
Írta és fényképezte:
Kiss Ferenc
Nagykunság Tájegység
Természetvédelmi Őrszolgálat