A Hortobágyi Öregtavak vízellátásának és természetvédelmi kezelésének fejlesztése

 

A Hortobágyi Öregtavak

vízellátásának és természetvédelmi kezelésének fejlesztése

 

A kedvezményezett neve:

Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

 

A fejlesztés tárgya:

A Hortobágyi Öregtavak vízellátásának és természetvédelmi kezelésének fejlesztése

 

A projekt azonosító száma:

KEHOP_PLUSZ-3.2.1-24-2025-00021

 

A szerződött támogatás összege:

650.000.000 Ft

 

A támogatás mértéke (%-ban):

100 %

 

A projekt tartalmának részletes bemutatása:

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság sikeresen pályázott a „Hortobágyi Öregtavak vízellátásának és természetvédelmi kezelésének fejlesztése” című projektjének a megvalósítására. A projekt megvalósítására az Igazgatóság 650 millió Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz „Természetvédelmi beruházások – infrastruktúra, kommunikáció KEHOP Plusz-3.2.1” tárgyú Európai Uniós pályázat pénzügyi forrásaiból.

A fejlesztés célja a Hortobágyi Öregtavak halastórendszer extenzív akvakultúra fenntartására is alkalmas tavainak a működőképes állapotban tartása. A halastórendszerhez kapcsolódó vízellátást biztosító-szabályozó műtárgyak, a halastó egyéb létesítményeinek helyreállítása fontos feladat a Hortobágy ezen meghatározó vizes élőhelyének a jó ökológiai állapotának a megőrzése érdekében.

A Hortobágyi Öregtavak (más néven Hortobágyi-halastó) jelenlegi formájában egy 1850 hektáros tóegységet alkot, mely a Hortobágyi Nemzeti Park legnagyobb összefüggő vizes élőhelye, ahol a mai napig extenzív haltermelés is folyik. A védett halastavak legfontosabb természeti értékének a gazdag madárvilágot tekinthetjük. Kiemelkedő vízimadárvilága révén nemzetközileg is elismert természetvédelmi terület, melyet Közép-Európa egyik legfontosabb madárélőhelyeként tartanak számon.

A Hortobágyi-halastó teljes területe a Hortobágyi Nemzeti Park 1973-as megalakulása óta a nemzeti park területéhez tartozik. A tavak területe emellett szerepel a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek ún. Ramsari jegyzékén, fontos Madárélőhely (IBA terület), a Világörökség része, valamint európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű, ún. Natura 2000-es terület.

A fejlesztés célja a halastórendszer extenzív akvakultúra fenntartására is alkalmas tavainak a működőképes állapotban tartása. A tervezett fejlesztéssel érintett tavak Hortobágy történetének legöregebb, mintegy 100 éves halastavai, melyek jelentősen feltöltődtek és erodálódtak az évek során.

A természetvédelmi értékek megőrzéséhez a halgazdálkodás fenntartása szintén elengedhetetlenül szükséges. A természetközeli szemléletű extenzív halgazdálkodás - azaz a természetes táplálékbázison alapuló haltermelés - mellett is nélkülözhetetlen az ezen termelési szemlélethez tartozó szükséges munkaműveletek elvégzése és az ehhez szükséges fizikai feltételek meglétének biztosítása. A halastórendszerhez kapcsolódó vízellátást biztosító, szabályozó műtárgyak, a halastó egyéb létesítményeinek helyreállítása elodázhatatlan a jó ökológiai állapot megőrzése érdekében. A több mint száz évvel ezelőtt létesült halastórendszer állapota beavatkozásokat tesz szükségessé, hogy a fent említett célok maradéktalanul teljesülhessenek és természeti örökségünk megőrizhető maradjon.

Az extenzív halgazdálkodás az alapja a terület természetvédelmi kezelésének is, így a halastavak gördülékeny üzemeletetéséhez szükséges infrastrukturális fejlesztések természetvédelmi szempontból is megkerülhetetlenek. A fejlesztéssel lehetővé válik a vizes ökoszisztémák természetvédelmi szempontból releváns tagjainak kiszolgálása, a mozaikos élőhelyek fenntartása. Továbbá a termelési szerkezet mozaikossá tételével lehetővé válik a mikro- és makro szervezeteket fogyasztó fajok támogatása is.

Az extenzív haltermelési szerkezet által lehetővé válik olyan növény- és állatfajok jelenléte (réti csík, tündérfátyol, mételyfű), amelyek az intenzívebb haltermelést nem tolerálják.

A projekt elsődleges célkitűzése a HNPI kezelésében lévő Hortobágyi Öregtavaknak, mint országos jelentőségű védett természeti területnek a megőrzéséhez, természetvédelmi kezeléséhez szükséges infrastrukturális fejlesztések megvalósítása, a halastórendszer vízháztartásának javítása, a tavak hosszú távú fenntarthatóságát segítő műszaki beavatkozások elvégzése.

A fenti természetvédelmi célok elérésére tervezett műszaki beavatkozások a területen:

  1. Teleltető medencék medrének rendezése.
  2. A Halastói tápcsatorna részleges helyreállítása.
  3. A XI. számú halastó halágyánál lehalászóhely kialakítása.
  4. A VI. számú halastó halágyának rekonstrukciója.
  5. Főgát koronáján való közlekedés biztosítása.

 

A KEHOP_Plusz támogatást projektfejlesztésre és projekt megvalósításra nyerte el a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság. A projektfejlesztés keretében 2026. nyaráig elkészülnek a részletes tervdokumentumok, valamint a szükséges engedélyeket az Igazgatóság beszerzi. A projekt megvalósítás részeként ezt követően történhet meg közbeszerzési eljárás útján a kivitelezést végző cég kiválasztása, majd 2027. év elejétől 2029. nyarának végéig a kivitelezési munkák elvégzése. Az elkészült beruházás vízjogi üzemeltetési engedélyének beszerzését követően a projekt fizikai befejezése 2029. év végére tervezett.

 

A projekt tervezett befejezési dátuma:

2029. november 30.

 

Kelt: Debrecen, 2025.04.10.

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet