A kedvezményezett neve:
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
A projekt címe:
„A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Hortobágy-halastavi tógazdasági haltermelésének támogatása”
A szerződött támogatás összege: 119 307 804 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 100 %
A projekt tartalmának bemutatása:
A Hortobágyi-halastó teljes területe a Hortobágyi Nemzeti Park 1973-as megalakulása óta a nemzeti parkhoz tartozik. A tavak területe emellett szerepel a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyek, ún. Ramsari jegyzékén. Fontos madárélőhely (IBA terület), a világörökség része, valamint európai közösségi jelentőségű, természetvédelmi rendeltetésű, Natura 2000-es terület.
A területen jelenleg extenzív halgazdálkodás folyik, mely természetvédelmi jellemzői a védett madarak riasztásának teljes hiánya, a minimális szintű hínárkaszálás és trágyázás. A halastói gazdálkodás részének tekinthető az ökoturizmus és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások is. A terület a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság bemutató területei közé tartozik, ahol felújításra került a tórendszer területen található, keskeny nyomközű vasút, amit az Igazgatóság turisztikai célokra üzemeltet. A területen kapott helyet az Igazgatóság által működtetett Hortobágyi Vonuláskutató Állomás. A haltermelés során a halastavakban a természetestől eltérő halastavi ökoszisztéma jön létre, mely jellemzője a bevitt tápanyag miatt kialakuló magas trofitási szint. A megnövelt tápanyagbevitel miatt kialakuló táplálékbőség következtében a terület madáreltartó képessége a természetesnél magasabb.
Az extenzív halgazdálkodás egyik célja, hogy kiváló táplálkozó helyet biztosítson a halfogyasztó madárállomány számára, ami által a környező tóegységek „madárkárát” csökkenteni lehet. A természetvédelmi célok és feladatok mellett azonban gazdasági szempontokat is figyelembe kell venni a halastavi gazdálkodás során.
A tóegység területnagysága a vízjogi engedélyben foglaltak szerint nettó 1439,5 ha. Ez a terület nagyság 7 üzemelő termelő tavat és teleltető medencéket foglal magába. Az elmúlt évtizedekben a halgazdálkodás infrastruktúrája jelentősen leromlott, a termelés feltételei korszerűtlenné váltak. Rekonstrukciós munkálatok váltak halaszthatatlanná annak érdekében, hogy a természetvédelmi és turisztikai célok mellett a gazdasági hasznosítás színvonalát, rentábilitását és eredményességét is emelni tudjuk.
A félintenzíven kezelt tavakban takarmányozás is történik, mely során az Igazgatóságunk vagyonkezelésében lévő szántóterületeken megtermelt búza és kukorica felhasználásával valósul meg. Az évenkénti takarmány felhasználás 200-300 t.
A projekt fizikai befejezésének időpontja: 2023. október 31.
A projekt azonosító száma: MAHOP-5.3.4-2023-2023-00129