Hajdúság-Dél-Nyírség Tájegység
Iroda címe: Debrecen, Hajnal utca 15.
E-mail: delnyirseg@hnp.hu
A szolgálatot teljesítő természetvédelmi őrök száma: 5 fő
A tájegységhez tartozó települések: Álmosd, Bagamér, Bocskaikert, Debrecen, Ebes, Fülöp, Hajdúbagos, Hajdúböszörmény, Hajdúhadház, Hajdúsámson, Hosszúpályi, Kokad, Létavértes, Mikepércs, Monostorpályi, Nyíracsád, Nyíradony, Nyírábrány, Nyírlugos, Nyírmártonfalva, Penészlek, Téglás, Újléta, Vámospércs.
(Hajdúböszörmény külterületének csak a keleti része tartozik a tájegységhez.)
Nyírségi homokpuszta
A tájegység területe nagyrészt a Dél-Nyírség, Hajdúhát, Dél-Hajdúhátság, Berettyó-Kálló köze, és az Érmelléki löszös hát elnevezésű kistájakat érinti.
A Dél-Nyírség alföldi viszonylatban magas erdősültséget mutató kistáj, de a természetes homoki tölgyeseket emberi hatásra jórészt felváltották a tájidegen ültetvények (főleg akácosok). A többé-kevésbé összefüggő erdőségeket mezőgazdasági területek tagolják. A savanyú homok által meghatározott alapkőzet, talaj és domborzat jellegzetes „nyírségi” tájszerkezetet alakított ki. Az ősi növényzetet az erdők mellett a buckaközi lápok és a homoki gyepek őrzik. A térségi vízhiány mellett az özöngyomok terjedése mind az erdei, mind a gyepes élőhelyeken problémát jelent.
Homoki tölgyes
A természetszerű homoki erdőmaradványokat gyöngyvirágos-tölgyesek és homoki pusztai tölgyesek változatos mozaikjai, az üdébb részeken átalakult keményfaligetek adják. A buckaközi mélyedésekben jellemzőek a láp- és mocsárrétek, lápmaradványok (magassásosok, zsombékosok, rekettyés fűzlápok, néhol babérfüzes nyírlápok). A homokpusztagyepek, homoki legelők az erdőssztyepek átalakult maradványai, a másodlagos nyílt homoki gyepek többfelé jellemzőek.
Hajdúháti táj
A Hajdúhát löszvidékének túlnyomó részén szántóföldi művelés folyik. Az eredeti lösznövényzet maradékait legtöbb helyen már csak mezsgyékben és kunhalmokon találjuk meg. A néhány fennmaradt nagyobb löszgyep a városok közelsége, és növekvő területigénye miatt igen veszélyeztetett helyzetben van. Az Érmelléki löszös háton is a szántóföldek határozzák meg a táj arculatát, de egy szép löszgyep-maradvánnyal még itt is büszkélkedhetünk az Ér folyó mentén. A Dél-Hajdúhátság mezőgazdasági táján főleg szikesek szétszórt fragmentumai őrzik a természetes élővilágot. Hasonló mondható el a Berettyó-Kálló közéről is. Nagy kiterjedésű szikes mocsarai, szikes-tavai értékes vízimadár-világnak adnak otthont.
Szikes tó és mocsár a Berettyó-Kálló közén
Jelenleg 98 védettséget élvező növényfaj előfordulását tartjuk nyilván, melyek közül 4 fokozottan védett. Az utóbbi években 3 védett zuzmófaj előfordulása is ismertté vált. A védett madaraktól eltekintve mintegy 136 egyéb védett állatfajt regisztráltunk az utóbbi másfél évtizedben. Ez a szám még sokat növekedhet a következő években, különösen az ízeltlábúak terén.
Mozaikos nyírségi táj
A tájegység rendeletben kihirdetett országos jelentőségű védett természeti területei a következők:
- Hajdúsági Tájvédelmi Körzet
- Hajdúbagosi Földikutya Rezervátum Természetvédelmi Terület
- Debreceni Nagyerdő Természetvédelmi Terület
Ezeken kívül számos „ex lege” védett láp, szikes tó és kunhalom is található a területen.
Nyírségi láp
23 európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű terület (azaz Natura 2000 terület) található teljes területével a tájegységben, míg további 2 csak részben érinti.