Igazgatóság - Hírek 2025-04-02



 


Fás vegetációval borított területek és kunhalmok természetvédelmi kezelésének fejlesztése” című KEHOP Plusz projekt indítása
 

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság sikeresen pályázott a „Fás vegetációval borított területek és kunhalmok természetvédelmi kezelésének fejlesztése” című projektjének a megvalósítására. A projekt megvalósítására az Igazgatóság 430 millió Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz „Természetvédelmi beruházások – infrastruktúra, kommunikáció KEHOP Plusz-3.2.1” tárgyú Európai Uniós pályázat pénzügyi forrásaiból.
A megítélt támogatásból a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság a vagyonkezelésében lévő erdős, fás vegetációval borított és erdőművelési ágú területein, a területek természetvédelmi kezeléséhez, a folyamatos természetközeli erdőborítást biztosító művelési, kezelési technológiához szükséges gépek, eszközök beszerzését tervezi.
 
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) működési területén található természetközeli faállományok, erdőrészletek kimagasló esztétikai értékük mellett nagyszámú veszélyeztetett zoológiai, mikológiai és botanikai természeti érték utolsó menedékei, ezért megőrzésük kiemelkedően fontos. Az erdőgazdálkodási technológiákat úgy választja meg az Igazgatóság, hogy az a talaj minél kisebb mértékű bolygatásával járjon és hozzájáruljon az adott élőhelyi sajátosságoknak megfelelő természetes módon fenntartható fajösszetételű erdők fenntartásához, létrehozásához.
 
A fejlesztés célja olyan infrastrukturális háttér kialakítása a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságnál, mely elősegíti ezeknek a meglévő természetközeli értékes állományoknak a hosszú távú fenntartását, megóvását, továbbá elősegíti az idegenhonos fafajú erdők fokozatos átalakítását, lecserélését őshonos, elegyes fafajú erdőkké, az egyfafajú ún. monokultúrás és egykorú erdőállományok elegyes erdővé történő átalakítását. Ugyancsak célja a projektnek az Igazgatóság területén található egyes kunhalmok természetvédelmi kezelésének a megfelelő biztosítása is.
 
Ezeknek a céloknak az elérése érdekében a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság vagyonkezelésében lévő erdős, fás vegetációval borított és erdőművelési ágú területein a területek természetvédelmi kezeléséhez, a folyamatos természetközeli erdőborítást biztosító művelési, kezelési technológiához szükséges gépek, eszközök beszerzése tervezett jelen projekt keretében. A beszerzett eszközökkel elvégzett természetvédelmi kezelési tevékenység által rövid távon elérni kívánt eredmény elsősorban a faültetvények és kultúrerdők, valamint az inváziós fafajokból álló erdők állományainak felszámolása, helyükön őshonos, az egyes tájegységeknek megfelelő fafajú és szerkezetű elegyes erdők létrehozása. Rövid és hosszú távon a beavatkozások által az idegenhonos, inváziós fa és cserje fajokkal fertőzött erdőállományokból, fás területekről a nem oda való elemek eltávolítása történik meg. Az állományok szerkezetének oly módon történő kialakítását kívánja a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság megvalósítani, mely megakadályozza az idegenhonos, inváziós fajok újbóli térhódítását.
 
A projektből finanszírozott gépeknek a beszerzésével biztosítható, hogy elvégezhetőek legyenek az Igazgatóság munkatársai által ezeknek a fás vegetációjú területeknek és kunhalmoknak a rendszeresen, évről-évre visszatérő kezelési feladatai. A gépek üzemeltetését, az érintett fás területek kezelését a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság saját hatáskörében, a saját dolgozói bevonásával látja el.
 
Sikeres közbeszerzési eljárás lefolytatását követően terveink szerint a gépek, eszközök beszerzése 2026 nyár végére megvalósul. Ezt követően az őszi-téli (a vegetációs időszak utáni) hónapokban a projektben megjelölt helyszínek teljes területének első éves természetvédelmi területkezelése valósul meg, melyet követően a projekt 2027. áprilisában zárul.
 
A beszerzett eszközökkel a fás területek természetvédelmi kezelése az alábbi helyszíneken történik:
• Tiszadorogmai Göbe-erdő Természetvédelmi Terület (Tiszadorogma, Egyek)
• Ohati erdő a Hortobágyi Nemzeti Park területén (Egyek)
• Kaszonyi-hegy Természetvédelmi Terület (Barabás)
• Cégénydányádi-park Természetvédelmi Terület (Cégénydányád)
• Hajdúbagosi földikutya-rezervátum Természetvédelmi Terület (Hajdúbagos)
• Hencidai Csere-erdő Természetvédelmi Terület (Hencida)
• Tiszakürti Arborétum Természetvédelmi Terület (Tiszakürt)
• Továbbá az Igazgatóság saját vagyonkezelésében lévő 11 db kunhalom és közvetlen környezetének természetvédelmi kezelése tervezett a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területének több helyszínén, Hajdúszoboszló, Hortobágy, Kunmadaras, Nádudvar, Nagyhegyes, Nagyiván, Püspökladány, Tiszafüred külterületét érintően.
 
 
Projekt azonosító: KEHOP_PLUSZ-3.2.1-24-2024-00008.
A projektről bővebb információt a honlapunk Pályázatok aloldalán olvashatnak. 
 
Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet