Turizmus - Hírek 2025-01-07

A HNPI Ökoturisztikai és Környezeti Nevelési Osztály ezen a télen is megrendezi "Hortobágyi Esték" című előadássorozatát, melyre havi egy alkalommal várja az érdeklődőket novemberben, decemberben, januárban, februárban és márciusban.

Ha Ön érdeklődik közvetlen lakókörnyezetének értékei iránt, szeretné megérteni, miért és hogyan kell védeni a természetet, az Önt körbe vevő hortobágyi tájat, itt a helye. Kapcsolódjon ki egy csésze tea mellett, fedezze fel a táj szépségeit, lakóhelye értékeit egy kicsit másabb szemmel is!

Tervezett időpontok és témák:

  • 2024. december 5.: Szilágyi Gábor: Út a Világörökség Listára - AZ ELŐADÁS BETEGSÉG MIATT ELMARAD! Pótlásáról később adunk tájékoztatást!
    Előzetes: Világörökségünk a Puszta, 25 éve immár, hogy felkerült az UNESCO Világörökségi listára. Az egykori igazgató annak az előkészítő munkának volt aktív részese, mely alapjául szolgált a döntésmeghozatalnak. A történet nem mentes anekdotáktól, vagyis személyes élményektől, komolyabb és vidámabb történetektől.
  • 2025. január 23.: Dr. Tóth Pál: Vízimadár taxi – avagy így is terjedhetnek a fajok
    Előzetes: A fajok sokszor más fajokat vesznek igénybe, hogy egyik pontból a másikba akár komolyabb távolságokba is eljussanak, s ezáltal újabb területeket hódíthatnak meg, vethetik meg rajta lábukat, hogy új hazát találjanak. Különös esetet alkotnak a vízimadarakhoz kötődő esetek. Az ún. vízimadár taxizásról, a nemzeti parkban végzett kutatásairól vall annak munkatársa, aki éppen a közelmúltban védte meg e témában doktori disszertációját.
  • 2025. február 27.: Zalai Tamás: Európa legritkább szárazföldi énekesmadarának védelme: határokon átnyúló kezdeményezés,
    Előzetes: A körülöttünk lévő világ folyton változik. Ezen változás az emberi tevékenységek miatt mára már nagyobb sebességgel mennek végbe, bár a különféle földtörténeti korokban is jelen volt a merő változás, alkalmazkodás a folyton változó környezeti tényezőkhöz. Ezen változások érintik a Hortobágy élővilágát is. A Hortobágyi Természetvédelmi Egyesület munkatársai egy LIFE pályázat keretében azt vizsgálják, milyen hatások állnak a csíkosfejű nádiposzáta megjelenése és eltűnése mögött, lehet-e gyakorlati természetvédelemmel elősegíteni fajok, így a csíkosfejű nádiposzáta újbóli megtelepedését, s annak milyen más vonatkozásai lehetnek.
  • 2025. március 20. / 27. (még pontosítás alatt) : Sáfrány József: Pásztorének c. filmvetítés és ankét,
    Előzetes: Pásztoremberek nemcsak a Hortobágyon élnek. A pásztorkultúra szerte a világon több száz millió embernek ad állandó, vagy kiegészítő megélhetést máig is, a Kárpát-medencében viszont már csak pár ezer családnak. A több ezer éves pásztorkultúra az élet számtalan területén tette le maradandó névjegyét. A pásztorok örömeiket, bánataikat, mindennapjaik történéseit, állataik és a maguk életét dalba öntve őrző pásztordalok igazi kincsek, s egy nép kutúráját gazdagítja. A hortobágyi természetfilmjeiről is ismert operatőr, rendező és a mesemondó, Berecz András közös filmje ebbe a világba enged betekintést. Az 50 perces filmet követően beszélgetés keretében megismerkedhetünk a filmes szakmában csak Safinak ismert alkotóval.

 

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet