Kiemelkedő egyetemes érték
A „kiemelkedő egyetemes érték” az a központi elv, amely alapján egy helyszín felkerülhet a Világörökség Listára. Azaz rendelkezik valami egyedi, minden más helyszíntől különböző tulajdonsággal, értékkel, amely egyúttal az egész emberiség örökségeként jelentős, fontos.
A Hortobágyi Nemzeti Park esetében ezt az egyediséget és jelentőséget az jelenti, hogy a terület egy pásztortársadalmak által formált kultúrtáj, amely máig hordozza a több ezer éves hagyományos tájhasználat ép és látható nyomait, példázva egyúttal az ember és természet közötti harmonikus kapcsolatot.
A kiemelkedő egyetemes érték meghatározásának UNESCO Világörökség Bizottsága által jóváhagyott szövege. Ez sajnos több szakmai tévedést is tartalmaz, azonban a javítás elvégzéséig ez a hivatalos szövegváltozat.
Kiemelkedő egyetemes érték meghatározás
A kiemelkedő egyetemes érték lényegében táji és tájalkotó értékelemek összességéből áll, ami egy kultúrtáj esetében egy nagyon komplex rendszer és ami egy részhalmazát jelenti a Hortobágyi Nemzeti Park valamennyi értékének.
A világörökségi helyszín felvételét igazoló UNESCO diploma
(fotó: Juhász Emőke)
A kiemelkedő egyetemes érték attribútumai
A kiemelkedő egyetemes érték alkotói (attribútumai) hat fő érték-kategóriába, azokon belül értékcsoportokra tagolhatók. Ez a felosztás lehetővé teszi a VH-t meghatározó jellegzetességek összegző, átlátható bemutatását, láttatva egyúttal az egyes érték-elemek közötti többrétű összefüggéseket is.
Ki kell azonban emelni, hogy az egyes értékhordozó elemek egymástól élesen nem szétválaszthatók. A természeti és a kulturális értékek egymásra épülnek, számos ponton összekapcsolódnak, átfednek, számos esetben egymást feltételezve léteznek és képeznek sajátosan komplex érték-katasztert. Mindezek figyelembe vételével a felsorolás csupán kronológiai sorrendet követ, tudatosan kerüli prioritások felállítását.
HORTOBÁGYI NEMZETI PARK - A PUSZTA VH Kiemelkedő Egyetemes Értékének attribútumai