Sajtóközlemény
2015. március 5.
Rétisas fészkelés Szatmár-Beregben
Pár év kihagyás után ismét fészkel rétisas a Bereg-Szatmári síkon. A fokozottan védett, nagytermetű ragadozómadár a nagyobb kiterjedésű tavak, folyók közelében telepszik meg, fészkét öreg fákra rakja. Száraz ágakból, gallyakból épített költőhelyén – az időjárástól függően- már márciusban teljes a fészekalj.
Átlagosan 1-3 tojást rak és az első tojás lerakását követően a tojó elkezdi a kotlást, ennek következtében a fiókák között pár nap korkülönbség van. A több mint egy hónapos kotlás után kikelt fiókákat a szülők vízimadarakkal, emlősökkel, halakkal táplálják. A megerősödött fiatal madarak június végén, július elején hagyják el a fészket.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának munkatársai 2010 óta rendszeresen megfigyeltek ivarérett rétisasokat a Felső-Tisza mentén, azonban a fajnak bizonyított fészkelése csak 2012-ben volt, ekkor egy fióka repült ki.
A költés érdekessége, hogy mindkét szülő gyűrűzött madár volt, az azonosító számuk leolvasása után kiderült, hogy az egyik madarat 2006-ban Jászkiséren, míg a másikat 2004-ben Pródon gyűrűzték meg fióka korukban.
Idén ismét fészkelésbe kezdtek a rétisasok a Szatmár-Beregben, a természetvédelmi őrök mindent megtesznek a költés zavartalanságának a biztosítása érdekében.
A rétisas fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1.000.000 Ft