Fajtár

Vízisikló

Natrix natrix
Védett, Nem közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

A vízisikló hossza elérheti a 120-150 cm-t is, azonban többnyire ennél kisebbek.

Testfelépítésük viszonylag karcsú, de erőteljes. Legjellegzetesebb ismertetőjegyük a piszkosfehértől, a citromsárgán át, a narancsvörösig változó, sötéttel határolt, félhold alakú nyakszirtfoltjuk. Alapszíne a szürkétől a zöldes-barnán át a feketéig sokféle lehet, amelyet változatos formájú, nagyságú és árnyalatú pettyek tarkíthatnak, de általában kevéssé mintázottak. Hasoldalukat jellegzetes fekete-(piszkos vagy sárgás-)fehér haspajzsok borítják, amelyeknek leginkább sakktáblához vagy zongorabillentyűzethez hasonló mintázatúak.

A fiatal egyedek, méretüktől eltekintve, úgy néznek ki, mint a felnőttek.

A vízisikló téli álma rövid ideig tart, gyakran már március elején előbújik téli rejtekéből. A párosodási időszak rendszerint március végétől május közepéig tart, melyet követően a nőstények nyár közepétől rakják le faodvakba, nádkupacokba, melegnek ígérkező talajba hosszúkás tojásaikat. A tojásból a kicsik alig 3-6 hét elteltével kikelnek, augusztustól gyakran találkozhatunk földutakon melegedő fiatal példányaikkal.

A fiatal egyedekhez hasonlóan a kifejlett példányok is a nap jelentős részét az erdei tisztásokon, kőhalmokon, nádas peremén, partoldalakon, vagy vízbe dőlt fatörzseken napozva töltik, majd mikor testhőmérsékletük kellőképpen megemelkedett, zsákmányszerző körútra indulnak. Táplálékát elsősorban kétéltűek, főként békák alkotják, de apró halakat is táplálékául szolgálhatnak. Zsákmányait élve nyeli le. Más kígyófélékhez hasonlóan a vízisikló is hónapokig el tud lenni táplálkozás nélkül.

Általában éber, és ha megriasztják, villámgyorsan a víz alá bukik vagy eltűnik a sűrű növényzetben. Ha ez nem sikerül, gyakran fenyegető pózt vesz fel. Ilyenkor testét felfújva, fejét háromszög-formában ellapítja, és hangosan sziszeg, vagyis próbálja magát nagyobbnak, viperához hasonlónak mutatni. Ha mégis megfogják, általában nem harap, hanem kloákanyílásából végbélmirigyei kellemetlen szagú váladékát üríti támadójára, gyakran egyéb béltartalommal elegyítve. Ha ez sem éri el a célját, gyakran halottnak tetteti magát, hasát felfelé fordítva izmait elernyeszti és véres, habos nyálat présel ki ajkai között.

Márciustól kezdődően egész évben találkozhatunk vele, ugyanis forró nyári napokon is aktív, és gyakran még novemberben is találkozhatunk egy-egy sütkérező példánnyal. A téli fagyokat földalatti üregekben, kövek alatt, repedésekben vészeli át, de gyakran emberi lakások közelében is felüti tanyáját.

Elterjedés, élőhely:

A vízisikló nagy elterjedési területtel rendelkező, Európa déli és középső részén mindenütt elterjedt hüllőfaj. Rendkívül változékony megjelenésű, földrajzi változatosságából fakadóan számos alfaját különítik el. 2.000 méteres tengerszint feletti magasságig is felhatol.

Magyarországon közönséges, hazánk leggyakoribb hüllő faja. Sík-, domb- és hegyvidékeinken egyaránt előfordul.

Elsősorban dús vegetációjú lassabb folyóvizek, tavak, holtágak, mocsarak mellett él, ahol napos tisztások, szegélyek is a rendelkezésére állnak, azonban nevével ellentétben kisebb vízfelület is elegendő számára, így akár erdőkben, kavicsbányákban, nagyobb vizektől távolabb is találkozhatunk velük.

Természetvédelmi helyzet:

A faj állományait főként a vizes élőhelyek pusztulása és a vizek szennyezése befolyásolja negatívan. Védelmét tehát elsősorban a vizes élőhelyek védelme által lehet biztosítani.

A frissen kikelt kígyók mintegy 80%-a nem éri meg a következő tavaszt, ugyanis vagy a ragadozók, vagy a téli időszak tizedeli meg őket.

Gyakran emberek is végeznek velük oktalan félelmükben.

Védettség:

Az Európai Unió által 1992-ben elfogadott Élőhelyvédelmi Irányelv (92/43/EGK) alapján egyes alfajai Natura 2000-es közösségi jelentőségű alfajok.

Az IUCN „nem fenyegetett”-ként tartja számon.

Magyarországon védett, természetvédelmi értéke: 25 000 Ft.

Irodalomjegyzék:

Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (2017) Magyarország kétéltűi és hüllői: Vízisikló http://www.mme.hu/keteltuek-es-hullok/vizisiklo; Letöltés dátuma: 2017-02-28

https://kapitalis.eu/hasznos/vizi-allatok/vizisiklo-natrix-natrix/

http://mek.oszk.hu/03400/03408/html/1798.html

Fényképek:

Forrás:

http://www.termeszetvedelem.hu/_user/vedett_fajok_images/1357_1376296159.jpg

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet