Fajtár

Vadmacska

Felis silvestris
Védett, Közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

A vadmacska az emlősök osztályába, ragadozók rendjébe, macskafélék családjába tartozik. Testhossza 50-80 cm, farokhossza 28-35 cm, a hím állat testtömege 5 kg, nőstényé 4 kg. A vadmacska farkcsúcsa mindig fekete. Kevés számú gyűrű figyelhető meg rajta, melyek formája szabályosan körbe ér. Az Európa közepén élő állatok csíkjai nehezen láthatóak, míg a Skóciában élő ragadozók nagyon erős csíkokkal rendelkeznek. A közönséges házimacskához képest bundáján négyzetcentiméterenként tízszer annyi szőrszál van. Éjszakai állat, mely a nappalt takarásban tölti. Rejtekhelyéül minden olyan száraz, meleg hely megfelelő számára, ahol biztonságban érzi magát. Farakások alatt, faodvakban, sziklaüregekben, kotorékokban, magas fák ágain. Kotorékként pedig rókák elhagyott üregeit használja. Mozgáskörzete kortól függően 100 - 500 ha közötti. Területükhöz hűek, melyekhez a nőstények jobban ragaszkodnak a hímeknél. Mozgáskörzeteik átfedhetnek, bár a nőstények egymással szemben szigorúbban tartják fent. Területüket - főként vadászhelyeken, belső részeken és nem a határokon – vizelettel, ürülékkel jelölik meg. Utóbbit sok esetben elássák. Ezen jelölések gyakorisága megnövekszik egy a kandúrok között található nomád egyed területen történő áthaladásakor. Ezen állatok valószínűleg alárendelt egyedek a domináns kandúrokkal szemben. Magányos faj, a kandúrok csak a szaporodási időszakban keresik fel a nőstényeket, mely időszak januártól márciusig tart. A vemhesség 63-66 nap időtartamú. Fészkét faüregbe-, sziklaüregbe-, egyéb száraz helyre (farakások alá, rőzsehalmok) rakja. A kölykök április-május táján születnek, de ha az első alom elpusztult esetleg évi két alom is lehet. A második június-július elején. Természetes körülmények között 2 és 5 kölyök az alomnagyság, a kölykök csupaszon, vakon jönnek a világra, az üreget 4-5 hetesen hagyják el először, 10-12 hetesen már vadásznak és 4 hónaposan már önállóak. 5 hónap korukban végleg felbomlik a család. Mindkét nem 10 hónaposan éri el az ivarérettséget. Ekkor a kandúrok ekkor még nem feltétlenül szaporodnak. A fiatal egyedek 2 éves korukig növekednek. A faj akár 15 évi is elél. Spanyolországban és Skóciában élő vadmacskák táplálékának legnagyobb részét az üregi nyúl jelenti. Emellett kisemlősöket, madarakat (14%), növényeket (9%), elhanyagolható mennyiségben bogarakat, mókust, békát fogyaszt. Közép-Európában és Magyarországon táplálékának (70,2%) - át kisemlősök, elsősorban mezei pocok, erdeiegér-fajok, (15,8%) – át madarak, (5,3%) – át nyulak, (3,5%) – át növények jelentik. Esetenként dögfogyasztást is megfigyelhető a fajnál.

Elterjedés:

A faj már több tízezer éve jelen van Európa erdeiben. Egyik legszélesebb elterjedésű kisebb macskaféle. Areája Skóciától kelet felé Dél-Kínáig, délen Afrikában a Jóreménység fokáig terjed. A Balkánon, Kárpárokban, Olaszországban, Ibériai-félszigeten Németországban és Franciaországban stabil állományai vannak. A vadmacska elterjedését először 1987-ben mérték először Magyarországon. Mára már eltűnt az északnyugati, illetve közép-magyarországi részekről. Jelenleg az Alföld néhány ártéri erdejében, Északi-és a Dunántúli-középhegységben, a Villányi-hegységben, Mecsekben, valamint a Dráva-síkon vannak stabil populációi. (emlősös atlasz-elterjedés) Tipikusan erdei állat, a sűrű, jó takarást biztosító erdőket (öreg tölgyes, fenyves), bozótosokat kedveli. A jelenleg telepített (akácos, nyaras) aljnövényzet nélküli erdőket. Lakott területeket, emberi forrásokat elkerüli.

Természetvédelmi helyzet:

Bár Nyugat-Európában elterjedési területen nőtt a visszatelepítési akciók következtében, Európában sokfelé veszélyeztetett. A fajra nézve veszélyeztető tényezőként lehet említeni az élőhelyek feldarabolódását, degradációját, házimacskával történő hibridizációját, azok által terjesztett betegségeket, területekért, táplálékért való esetleges kompetíciót. Természetes ellensége magyarországi elterjedési területén nincs.

Védettség:

Az Európai Unióban Natura 2000-es közösségi jelentőségű jelölőfaj. Az EU által 1992-ben elfogadott Élőhelyvédelmi Irányelv (92/43/EGK) IV. mellékletében szerepel. A Berni Egyezmény II. függelékének hatálya alá tartozik. Az IUCN Vörös Listáján „nem fenyegetett (LC)” fajként szerepel. Hazánkban védett, természetvédelmi értéke 250.000 Ft.

Irodalomjegyzék:

BÍRÓ ZSOLT – SZEMETHY LÁSZLÓ – HELTAI MIKLÓS – LANSZKI JÓZSEF (2007): Vadmacska Felis silvestris (SCHREBER, 1775). In UJHELYI P. (szerk.) Kossuth Kiadó, Budapest: 202-203.o.

http://greenfo.hu/hirek/2015/10/23/ismerjuk-meg-a-vadmacskat

https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=1764

https://www.iucnredlist.org/species/60354712/50652361

Fényképek: (Feltöltés folyamatban.)

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet