Fajtár

Tüskegomba

Polyporus umbellatus
Védett, Nem közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

A tüskegomba (Polyporus umbellatus) karfiolszerű, közös tönkalapból többszörösen elágazó termőtestű gombafaj. Akár 10-50 cm átmérőjűre és több kilogramm tömegűre is megnőhet.

Egy-egy példány több száz karéjos kalapocskából is állhat, amelyek 1-4 cm szélesek, kerekdedek és a tönköcskéhez viszonyítva központi állásúak. Felületük sugarasan szálas, színük sárgás- vagy szürkésbarna, szélük pedig hullámos, éles.

Törékeny húsa kellemesen lisztszagú, fiatalon enyhén, majd később határozottabban kesernyés ízű.

Fehér színű, tönkre lefutó termőrétege likacsos. Szűk pórusai kezdetben kerekdedek, majd később sokszögletűekké válnak. Spórái fehér színűek.

A közös tő rendszerint egy földalatti feketésbarna tömör, megkeményedett gombafonalakból álló képződményből (szkleróciumból) fejlődik ki.

Nagytestű, csésze alakú, korhadékbontó (lignikol szaprobionta), fehérkorhasztó (lignint és poliszaharidokat is lebontó) faj.

A tüskegomba termőteste júniustól októberig látható. Nagyon hasonlít az ágas taplóhoz (Grifola frondosa), azonban a tüskegomba kalapkái kisebbek és kevésbé féloldalasak.

A fiatal tüskegomba fogyasztható, de kímélendő, védett faj.

Elterjedés:

Holarktikus, mérsékeltövi gombafaj. Ázsiában, Észak-Amerikában és Európában (főként a szubóceáni és közép-európai területeken) egyaránt előfordul. Általában sehol sem gyakori.

Magyarországon Göcsejről, a Vend-vidékről, a Soproni-, a Budai- és a Visegrádi-hegységből, a Mátrából és Dombovár környékéről vannak ismert adatai, illetve a nyíregyházi Sóstói-erdőből került elő.

Alapvetően természetközeli idős erdőkben van jelen. Főleg tölgyek (Quercus spp.) vagy bükkök (Fagus sylvatica), ritkábban gyertyánok (Carpinus betulus) tuskóin, gyökerein, erősen korhadt faanyagain él, illetve talajban lévő módosult gombafonalakból álló szaporító képleten (szkleróciumból) is fejlődhetnek a termőtestcsokrok.

Természetvédelmi helyzet:

A természetközeli, idős erdők megfogyatkozás, a holt faanyagok eltávolítása, valamint az étkezésre történő gyűjtése következtében veszélyeztetett fajként tartjuk számon.

Védettség:

Az IUCN Vörös Listáján nem szerepel.

Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 10.000 Ft.

Irodalomjegyzék:

SILLER, I., DIMA, B., ALBERT, L., VASAS, G., FODOR, L., PÁL-FÁM, F., BRATEK, Z., ZAGYVA, I. (2006): Védett nagygombafajok Magyarországon,Mikológiai Közlemények, Clusiana 45(1–3): 3–158.

HELMUT GRÜNERT, RENATE GRÜNERT (1995): Természetkalauz – Gombák; Magyar Könyvklub, Budapest

http://termeszetvedelmikezeles.hu/adatlap-gombak?showAll=0&id=2180

http://www.terra.hu/gomba/html/polyporus_umbellatus.html

Fényképek:

Tüskegomba (Polyporus umbellatus)

Forrás:

http://www.termeszetvedelem.hu/_user/vedett_fajok_images/2317_1377586898.jpg

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet