Tölgyfa-csücsköslepke
Általános leírás, életmód:
A tölgyfa-csücsköslepke (Satyrium ilicis) a boglárkalepkefélék (Lycaenidae) családjába tartozó, nappali aktivitású faj.
A hímek szárnyának színoldala egyöntetű barna, míg a nőstények elülső szárnyain egy-egy narancssárga foltot találunk, amelyet a szárny erei osztanak fel. Az elülső szárnyak fonákján egy fehér színű szaggatott csík fut végig. A hátulsó szárnyakon egy fehér színű, megtört szaggatott csíkot és kb. a szárnyak közepéig érő narancssárga szegélyfoltsort visel. Mindkét nem esetében tartozik a hátsó szárnyakhoz függelék is, aminek csücske fehér színű. Szárnyfesztávolsága 32-35 mm.
A nyár elején kikelt imágók tölgyfafélékre (Quercus spp.) rakják le egyesével álló petéiket, amelyből áttelelés után kelnek ki április elején a hernyók. A hernyó világoszöld színű, enyhén szőrözött. A báb potrohrésze fehér, sűrű fekete pontozattal, míg többi része egyöntetű fekete. Évente egy nemzedéke fejlődik.
Száraz lomboserdőkben, cserjésekben, tölgyesekben, tölggyel elegyes erdőkben fordul elő.
Elterjedés:
Egész Európában megtalálható.
Magyarországon a Dunántúl legtöbb részén, a Dunántúli-középhegységben, az Északi-középhegységben, a Nyírségben, a Hajdúságban, a Körös-menti síkon és a Kis-Sárréten található meg.
Védettség:
Az IUCN Vörös Listán nem szerepel.
Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 10.000 Ft.
Irodalomjegyzék:
Gergely, P., Gór, Á., Hudák, T., Ilonczai, Z., Szombathelyi, E. 2018. Nappali lepkéink – Határozó terepre és természetfotókhoz. Kitaibel Kiadó.
Fényképek:
Forrás:
Szerző: Káldi József (https://www.izeltlabuak.hu/talalat/54175)