Fajtár

Szoprán törpedenevér

Pipistrellus pygmaeus
Védett, Nem közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

A szoprán törpedenevér (Pipistrellus pygmaeus) a simaorrú denevérek (Vespertilionidae) családjába tartozó faj.

Kis termetű, feltűnően rövid pofával, erősen ívelt homlokkal és rövid fülekkel rendelkezik. Szőrzete homok- vagy vörösbarna színű, bukkális mirigyei (nyálkahártyát nedvesen tartó mirigyek) sárgás színűek.

A párba állás júliustól egészen októberig tart, míg a párzásra a következő év márciusában kerül sor. A fiatalok júniusban látják meg a napvilágot és már ősszel elérik az ivarérettséget.

A szülőkolóniák házfalak burkolatában, lapostetők alatt, cseréptetők között, vadásztornyokban, fafuratokban és denevérodúkban nappaloznak. Télen denevérodúkban, fákban és barlangokban hibernálnak. A szülőkolóniák akár 900 nőstény egyedből is állhatnak, míg az utód nélküliek csak 15-20 nőstényből.

Ragadozó faj, táplálékát víz fölé nyúló ágak alatt, kis víztestek, nyílt nagy tavak és tenger felett, illetve erdők tisztásain keresi. Főként kétszárnyúakat (Diptera) és hártyásszárnyúakat (Hymenoptera) fogyaszt. A vemhességi- és utódnevelési időszakban leginkább csak a vízi rovarokat fogyasztja.

Vízparti kemény- és puhafás területeket kedveli, főként állóvizek környékén fordul elő 800 m-es tengerszint feletti magasságig. Kerüli a mezőgazdasági területeket és a legelőket.

Elterjedés:

Észak-Európán kívül szinte egész Európában előfordul.

Magyarországon általánosan elterjedt.

Természetvédelmi helyzet:

Bár a faj nem veszélyeztetett, az egyedeire mégis veszélyt jelent az épületek felújítása. Sok esetben előfordul, hogy az egyedek nappali pihenőhelyként az épületek repedéseit használják. Amikor az épületek felújítására kerül sor, az éppen ott nappalozó denevéreket élve befalazzák. Ez megakadályozható lenne, ha a munkafolyamat során az éppen javításra kerülő repedésből kiszednék, vagy szakemberrel kiszedetnék az állatokat, melyeknek így lehetősége nyílna új nappali pihenőhelyet keresniük.

Emellett az erdők folyamatos gyérítése és méretének csökkentése is károsan hat az egyedszámra.

Védettség:

Az IUCN Vörös Listán nem szerepel.

Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 25.000 forint.

Irodalomjegyzék:

Dietz, C., Kiefer, A. 2016. Bats of Britain and Europe. Bloomsbury Publishing.

Fényképek: (Feltöltés folyamatban. )

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet