Fajtár

Stys - tarsza

Isophya stysi
Fokozottan védett, Közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

Közepes termetű szöcskefajunk, a hímek testhossza mintegy 20-27 mm a nőstényeké 24-29 mm. Alapszíne zöld, vörösesbarna foltokkal. A nőstények tojócsöve ívesen felfelé hajlott, a végén fogazott hossza 9-12 mm. A fejen a szemektől egészen a szárnyakig fehér sáv húzódik, ami a szárny szegélyén is folytatódik. Csökevényes szárnyai miatt röpképtelen, hangja az emberi fül számára közelről is alig hallható. A lárvák faji szinten nem azonosíthatók életmódjuk az imágóékkal megegyező. Egynemzedékes faj. A talajba süllyesztett, áttelelt petéiből a lárvák már kora tavasszal előbújnak és május-június folyamán imágóvá is vedlenek. A kifejlett egyedekkel a nyár első felében találkozhatunk. A gyepszint lakója többnyire széles levelű kétszikűeken tanyázik és leginkább ezek nedvdús lágy szöveti szerkezetű húsos leveleit fogyasztja. Szűkebb tápnövény preferenciája nem ismert. Leginkább az alkonyati kora esti órákban aktív, a melegebb napszakokat a növényzetben rejtőzködve tölti. Kedveli a zárt jól strukturált, nagyobb termetű kétszikűekben gazdag növényállományokat.

Elterjedés:

Az Északkeleti-, Keleti-Kárpátokban és az Erdélyi-szigethegységben elterjedt faj. Megtalálható Szlovákiában, Lengyelországban, Északkelet- és Kelet-Magyarországon, Ukrajnában (Kárpátalján) és Romániában.

Elterjedés Magyarországon: Mezofil, gyeplakó (chortobiont) szöcskefaj. Leginkább árnyas irtásréteken fordul elő, de a legkülönbözőbb változatos növényzetű, mezofil gyepekben is megtalálható. A Natura 2000 jelölő élőhelyek közül az alábbiakon fordulhat elő: kékperjés láprétek (6410), hegyi kaszálórétek (6520). Az Á-Nér-ben meghatározottak közül a következő élőhelyeken tenyészhet: nedves gyepek és magaskórósok (D2-34-5), domb- és hegyvidéki gyepek (E1-2). A faj Magyarországon csak kisméretű elszigetelt populációkban van jelen, a kárpáti faunahatás egyik jelzőfajának tekinthető. Ismert elterjedési terülte az Zemplén északi része, a Beregi-sík néhány területe (Kaszonyi-hegy, Fülesd, Kömörő), valamint a Fekete-Körös-melléke (Gyula, Doboz).

Természetvédelmi helyzet:

Magyarországon peremhelyzetű kisméretű, elszigetelt populációi ismertek. Az egyes lokális állományok mérete leginkább az élőhely kiterjedésétől függ. A populációk denzitása általában alacsony, a faj a helyi egyenesszárnyú-együttesek ritka színezőelemének tekinthető. Az állományméret nehezen becsülhető, egyes korábban leírt adatai tévesnek bizonyultak és a teljes elterjedésre vonatkozó adataink is hiányosnak. A faj populációi aktuálisan veszélyeztetettek, mivel ismert élőhelyein a kaszálás elmaradása, rendszertelenné válása szabadon engedi a szekunder szukcessziós folyamatokat, ami az élőhelyek feldarabolódását és végső soron megszűnését eredményezi. Az állat az élőhelyeken fellépő kedvezőtlen hatások (taposás, avartűz, kaszálás stb.) elől, kis mozgékonysága folytán nem, vagy alig képes kitérni. Hazánkban fokozottan védett ízeltlábú faj, amelynek természetvédelmi értéke 100 000 Ft.

Irodalomjegyzék:

http://zoology.unideb.hu/orthoptera-wiki/index.php/Isophya_stysi

https://dea.lib.unideb.hu/dea/bitstream/handle/2437/78919/ertekezes.pdf?sequence=4&isAllowed=y

Fényképek: (Feltöltés folyamatban.)

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet