Fajtár

Skarlátbogár

Cucujus cinnaberinus
Védett, Közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

A skarlátbogár a lapbogárszerűek (Cucujoidea) öregcsaládjának legnagyobb hazai faja. A kifejlett rovar testhossza 11-15 mm, teste hosszúkás és erősen lapított. Feje, az előtor és a szárnyfedők háti oldala fénytelen vörös színű, a lábak, rágók, csápok és a hasi oldal fekete. Halántéka duzzadt, hátrafelé kiálló. A szárnyfedők szélén, mintegy keretezve a bogarat, kiemelkedő borda fut végig. A bebábozódás előtt álló lárva 15-20 mm, teste borostyánsárga szintén erősen lapított. Utolsó két potrohszelvénye ugyanolyan hosszú, ez segít megkülönböztetni a nagyon hasonló bíborbogár (Pyrochroa sp.) lárvájától (az utolsó potrohszelvénye majdnem olyan kétszer olyan hosszú, mint az előtte lévő). A kifejlett skarlátbogár és a lárvája is rejtőzködő életmódú, a még álló, elhalt fák kérge alatt él, olyan fatörzsekben, amelyeknek a kérge még egyben van (vagy alig sérült), de lehántható. Fafajokban nem válogat, lombos és tűlevelű fajokat egyaránt elfogad, de leginkább nyárfákban található. A lárvák a fák nedves kérge alatt 2 évig fejlődnek, a kéreg alatti anyagot, illetve lágytestű gerincteleneket fogyasztanak.

Elterjedés:

Európai elterjedésének határa Ausztria és Németország keleti része. Hegy- és dombvidéki erdőkben is előfordul, de a síkvidéki erdőkben gyakoribb.

Természetvédelmi helyzet:

A faj egyelőre nem veszélyeztetett, de a könnyen korhadó elegyfafajok, illetve a még álló holtfa jelenlétének hiánya kedvezőtlenül befolyásolja az előfordulását.

Védettség:

A faj védett. Természetvédelmi értéke: 5000 Ft. Natura 2000 Élőhelyvédelmi Irányelv II. melléklet és Élőhelyvédelmi Irányelv IV. melléklet, Berni Egyezmény II.. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján a kevésbé veszélyeztetett kategóriába sorolt. A 275/2004. (X.8.) Kormányrendelet 2. A) mellékletében szerepel. Natura jelölő

Irodalomjegyzék:

DANYIK TIBOR (2015): Skarlátbogár (Cucujus cinnaberinus) Scopoli, 1763. In DELI TAMÁS – DANYIK TIBOR (szerk.): A Körös-Maros Nemzeti Park természeti értékei II., A Körös-Maros Nemzeti Park állatvilága – gerinctelenek; Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság, Szarvas: 192.o.

MERKL OTTÓ (2014): Skarlátbogár Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763). In HARASZTHY L. (szerk.): Natura 2000 fajok és élőhelyek Magyarországon; Pro Vértes Közalapítvány, Csákvár: 254-256 . o.

Merkl Ottó: Az „Erdei életközösségek védelmét megalapozó többcélú állapotértékelés a magyar Kárpátokban” című, a Svájci-Magyar Együttműködési Programban nyertes pályázat (SH/4/13) keretén belül a holtfához kötődő bogárfajok felméréséről a Börzsönyben és a Mátra kiválasztott részein.

http://mttmuzeum.blog.hu/2016/01/06/a_tel_bogara_fagyalloval_a_testeben

https://www.tiszatoelovilaga.hu/skarlatbogar/

https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=961

http://karpatierdeink.hu/files/docs/Zarojelentes_Bogarak_Erdoallapot.pdf

Fényképek: (Feltöltés folyamatban.)

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet