Nyírfalepke
Általános leírás, életmód:
A nyírfalepke (Thecla betulae) a boglárkalepkefélék (Lycaenidae) családjába tartozó, nappali aktivitású faj.
A nőstények szárnyfelszínének alapszíne sötétbarna, elülső szárnyain egy-egy narancssárga folt található. A hímek szárnyfelszínének alapszíne sötétbarna, az elülső szárnyakon egy-egy sejtvégi sötét folt és mellette egy halványbarna folt található. Mindkét nem esetében a hátsó szárnyakon egy-egy farkinca található, amely vörös színű. Szárnyfonákjuk egyöntetű narancssárga, az elülső szárnyakon egy fekete folt és egy fekete kerettel szegélyezett, sötétebb narancssárga folt található, a hátsó szárnyakon pedig egy fekete és fehér csíkkal keretezett, sötétebb narancssárga sáv húzódik végig. Szárnyfesztávolsága 30-38 mm.
A júliusban kikelt imágók a párzást követően szilva- (Prunus spp.), mandula- (Amygdalus spp.), nyír- (Betula spp.), mogyoró- (Corylus spp.), és galagonya fajokra (Crataeugus spp.) rakják le egyesével álló petéiket. Az áttelelt petékből áprilisban kelnek ki a hernyók, amelyeknek alapszíne zöld, halványabb zöld mintázattal, ritka szőrözöttséggel és barna fejpajzzsal rendelkeznek. A bábok „szemcsés” sötétbarnák. Évente egy nemzedéke fejlődik.
Mindenütt találkozhatunk vele, ahol tápnövényei is megtalálhatók és elegendő napfény éri a területet.
Elterjedés:
Egész Európában elterjedt, de az egészen északi és -déli régiókban nem fordul elő.
Magyarországon mindenhol előfordul, de sehol sem gyakori.
Védettség:
Az IUCN Vörös Listán nem szerepel.
Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 5.000 Ft.
Irodalomjegyzék:
Gergely, P., Gór, Á., Hudák, T., Ilonczai, Z., Szombathelyi, E. 2018. Nappali lepkéink – Határozó terepre és természetfotókhoz. Kitaibel Kiadó.