Magyar tölcsérzúzmó
Általános leírás, életmód:
A magyar tölcsérzuzmó (Cladonia magyarica) felépítését és növekedését tekintve kettős jellegű. Alaptelepe a lombos telepű zuzmókra, míg a termőtesteket tartó nyelecskéi (podéciumai) a bokros telepű zuzmókra emlékeztetnek. Felálló, tölcsér alakú nyelecskék 10-22 mm magasak, külső és belső felületük apró, alulról fehéres, felülről zöldes pikkelyekkel borított. Száraz állapotban fehéresszürke színűek, csak nedvesen tűnik elő szürkészöld színük.
A tölcsér karimáján helyezkednek el az apró csésze alakú termőrétegek (apotéciumok), illetve alkalmanként másodlagos nyelecskék is sarjadzhatnak rajta. Az apotéciumok színe halványtól sötétbarnáig változó lehet. Ivaros szaporító képleteik, az aszkospórák egyszerűek, színtelenek, és ellipszis vagy tojásdad alakúak.
Az ivartalan termőtestjeik (piknidiumok) fiatal apotéciumra emlékeztetnek, és többnyire a tölcsérek szélén ülnek, illetve a tölcséreket borító pikkelyeken is előfordulhatnak. Az ebben kialakuló ivartalan szaporítósejtek (konidiumok vagy piknospórák) enyhén ívelt orsó alakúak.
Hasonló felépítésű zuzmófajok a nemzetségen belül még nagy számban vannak, ezek elkülönítése morfológiai, élőhelyi és ökológiai igényeik figyelembevétele mellett mikroszkópos bélyegek és vegyi anyagokkal történő színreakciók alapján lehetséges csak.
Elterjedés:
A magyar tölcsérzuzmó csak a pannon régióban megtalálható (endemikus) zuzmófaj.
Kizárólag a Kárpát-medencében, azon belül is elsősorban az Alföldön előforduló faj.
Talajlakó; elsősorban kopár, gyérfüvű homoki gyepekben fordul elő, de alkalmanként sziklagyepekben is megtalálható.
Természetvédelmi helyzet:
Kis elterjedési területének és viszonylagos ritkaságának köszönhetően természetes élőhelyeinek visszaszorulása komoly veszélyt jelent a fajra nézve. Bolygatás következtében telepei könnyen felszámolódnak, és lassú telepfejlődése következtében nehézkesen telepedik ismét vissza.
Védettség:
Ritkasága ellenére az IUCN Vörös Listáján nem szerepel.
Magyarországon 2005 óta törvényes oltalom alatt áll, természetvédelmi értéke 5.000 Ft.
Irodalomjegyzék:
FARKAS EDIT – LÖKÖS LÁSZLÓ (2006): Védett zuzmófajok Magyarországon - Mikológiai Közlemények, Clusiana 45 (1-3): 163-164.
http://publication.nhmus.hu/NatEu/HNHM_Botany/HNHM-LIC_Cladonia_magyarica.pdf
http://enfo.agt.bme.hu/drupal/node/10236 (az oldal nem található)
Fényképek:
Forrás:
https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=2330#images-1