Kis szigonyosbagoly
Leírás:
A kis szigonyosbagoly (Acronicta strigosa) a bagolylepkék (Noctuidae) családjába tartozó, éjszakai aktivitású faj.
Az elülső szárnyak alapszíne piszkosbarna vagy piszkosszürke. A csapfolt hiányzik, a kör- és vesefolt halvány körvonalú. A körfolt az alapszínnel megegyező, míg a vesefolt vajsárga kitöltésű. Az elülső szárnyak belső oldalán a szárnytőhöz közel egy-egy vajsárga folt van. A vajsárga vesefolt és szárnytőhöz közeli folt különbözteti meg a többi szigonyosbagoly (Acronicta sp.) fajtól. Szárnyfesztávolsága 35-45 mm.
Az április végén kikelt imágók a párzást követően lerakják egyesével álló, lapított petéiket. A kikelt hernyók benge- (Rhamnus spp.), galagonya- (Crataegus spp.), szilva- (Prunus spp.), berkenye- (Sorbus spp.), alma- (Malus spp.), körte (Pyrus spp.) fajokon, illetve közönséges kutyabengén (Frangula alnus) fejlődnek. Az idősebb hernyók alapszíne világoszöld, hátukon egy szabálytalan alakú barna foltot viselnek, amelyben fekete bibircsek nőnek. Feje barna, potrohlábai világoszöldek, az egész test gyengén szőrözött. A báb tipikus bagolylepke báb, a potrohvégi „tüske” (cremaster) ujjasan elágazik kitinszálakra. A báb fajhatározásra nem alkalmas. Évente egy nemzedéke fejlődik.
Lombhullató elegyes erdőkben fordul elő.
Elterjedés:
Európában általánosan elterjedt, de hiányzik Portugáliából, Írországból és Norvégiából.
Magyarországon eddig kevés előfordulási adata ismert. Eddig csak az Őrségben, a Bakonyban, a Gödöllői-dombságon, a Bükkben, a Hortobágyon, a Nyírségben és a Hajdúságban figyelték meg.
Védettség:
Az IUCN Vörös Listán nem szerepel.
Magyarországon nem védett.
Irodalomjegyzék:
https://www.izeltlabuak.hu/faj/kis-szigonyosbagoly
https://lepidoptera.eu/species/854
http://lepiforum.org/wiki/page/Acronicta_strigosa
Fényképek:
Forrás: Szerző: Káldi József (https://www.izeltlabuak.hu/faj/kis-szigonyosbagoly)