Fajtár

Kékes rétihéja

Circus cyaneus
Védett, Közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

A madarak osztályának a vágómadár-alakúak (Accipitriformes) rendjébe, ezen belül a vágómadárfélék családjába tartozó faj.

Testmagassága 44-53 centiméter, szárnyfesztávolsága 100-120 centiméter. A hím 300-400 gramm, a tojó 400-600 gramm.

A hím háti része és feje kékesszürke mely élesen elválik a fehér hasaljtól, szárnyában egy széles fekete szárnycsúcs található, a felső farkfedők fehérek, hátulsó szárnyszéle sötét. A tojó felsőteste barna, a felső farkfedői fehérek, a mell sárgás-fehér alapon csíkozott.

Kisemlősökkel, talajon élő és vízimadarakkal, halakkal, békákkal és rovarokkal táplálkozik.

Talajra vagy talaj közelébe gallyakból építi fészkét. Fészekalja 4-6 tojás, a kikelési idő 29-39 nap, a kirepülési idő 5-6 hét.

Elterjedés:

Holarktikus elterjedésű, politipikus faj. Eurázsiában és Észak-Amerikában egyaránt előfordul. A Palearktiszban – ahol a Circus cyaneus cyaneus törzsalak él – É-i elterjedése a 10–12 °C-os júliusi izotermával jellemezhető. Ázsiai fészkelőterülete D-en a Kaukázusig, É-Turkesztánig, É-Tibetig, Mongóliáig, Mandzsúriáig, K-en Kamcsatkáig és Szahalinig húzódik.

Európa jelentős részén költ. Európában hiányzik az Atlanti-óceán partjáról, a Földközi-tenger vidékéről (kivéve az Ibériai-félszigetet) és a Kárpát-medencéből. Gyakori téli vendég és átvonuló. Október – Április hónapokban, főleg nyílt gyepek, mezőgazdasági területek felett figyelhető meg október és április között. Ritkán néhány példány át is nyaralhat, sőt, a XX. század elején néhány pár költött is Magyarországon. Éjszakázóhelyeken csapatosan is megfigyelhető. A nálunk telelők létszáma néhány ezerre tehető.

Természetvédelmi helyzet:

Fészkelőállományának csökkenését a táplálékforrások kínálata, a vaddisznó, róka, varjúfélék által a fészekaljakban okozott veszteségek, a költőhelyek zavarása (forgalom, szabadidős tevékenység, mezőgazdasági munkák), illegális vadászat okozza. Telelőállományait különösebb veszély nem fenyegeti még akkor sem, ha néhány illegális lelövéssel szerte Európában számolni kell.

Védettség:

SPEC 3-as, azaz Európában kedvezőtlen védelmi helyzetű, sebezhető faj, európai állománya erőteljesen csökkent, de világállománya nem Európában koncentrálódik.

Szerepel a Berni Egyezmény II. mellékletében, a Bonni Egyezmény II. függelékében, az EU Madárvédelmi Irányelvek I. mellékletében és az EC 338/97 rendelet „A” mellékletében.

Magyarországon 1971 óta védett állat, eszmei értéke 2001-től 50 000 Ft.

Védelmét az élőhelyek fenntartása, fészkelőhelyein a kaszálás szabályozása, a turizmustól való elszigetelés, a növényvédő szerek használatának korlátozása vagy beszüntetése, illetve a védelem fenntartása biztosíthatja.

Irodalomjegyzék:

https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Vadaszati-allattan/ch03s13.html

https://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-circya

https://www.arcanum.hu/en/online-kiadvanyok/Madaraink-madaraink-1/magyarorszag-madarai-1B3B/tuzetes-resz-magyarorszag-madarainak-leirasa-elterjedese-es-eletrajza-5A1/ix-rend-ragadozok-raptatores-D11/xxvi-csalad-solyomfelek-falconidae-D48/a-alcsalad-hejak-accipitrinae-D4A/72-nem-reti-heja-circus-lacep-1801-D4C/a-kekes-retiheja-circus-cyaneus-l1766-D5A/

Fényképek:

Forrás:

https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=1415#images-1

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet