Fajtár

Kabasólyom

Falco subbuteo
Fokozottan védett, Közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

A sólyomfélék (Falconidae) családjához tartozó faj.

A kabasólyom vércse nagyságú, hegyes szárnyú ragadozó, a tojó több más ragadozóhoz hasonlóan valamivel nagyobb a hímnél.

Fejtetője, tarkója és barkója fekete, torka és a fej oldala fehér, háta és szárnyfedői kékes árnyalatú palaszürkék. Begye és melle fehér alapon fekete hosszanti foltokkal mintázott, gatyája és alsó farkfedői élénk rozsdavörösek. Farktollai a két középső kivételével harántsávosak, csüdje élénksárga. A repülő madáron a fej jellegzetes mintázata és a gatya, valamint az alsó farkfedők rozsdavörös színe tűnik fel. A fiatalok első tollruhája felül sötétebb, egyes tollak rozsdásan szegettek, a gatya és az alsó farkfedők szürkék.

Testhossza 30-36 centiméter, szárnyfesztávolsága 82-92 centiméter, a testtömege 130-340 gramm.

Röpte gyors és erőteljes, repülő énekesmadarakra, rovarokra (különösen szitakötőkre) és olykor denevérekre is vadászik. Nyáron gyakran zsákmányolja a füsti fecske és a molnárfecske fiatal, a fészekből frissen kirepült példányait. Nagy vadászterülete van.

A párzási időszak május-júniusra tehető. Többnyire a fák tetején lévő varjúfészkeket foglalja el, és amíg a fészek használható, nem keres másikat. Fészekalja 2-4 tojásból áll, melyeken 28-31 napig kotlik. A fiatal madarak 28 nap múlva repülnek ki.

Elterjedés:

Eurázsia nagy részén elterjedt, költ Észak-Afrikában is. Vonuló madár, a telet Afrika déli felén tölti.

A kabasólyom a legészakibb területek kivételével Európában szinte mindenütt előfordul, de sehol sem gyakori. Mezőkkel tarkított erdőkben, facsoportokban és ártéri erdőkben él.

Magyarországon is elterjedt, költ a folyókat kísérő ártéri erdőkben éppen úgy, mint a kisebb erdőfoltokban, fasorokban, ligetekben, de fészkel a városokban is. Hazánkban sík és hegyvidéki erdőkben, ligetekben, fasorokban fészkel. Általában dolmányos varjú, vagy egyéb varjúféle fészkét foglalja el, saját fészket nem épít.

Természetvédelmi helyzet:

Állományára a legnagyobb veszélyt a középfeszültségű szigeteletlen villanyoszlopok, a kemikáliák jelenléte és élőhelyének megszűnése okozzák.

Védettség:

Magyarországon fokozottan védett, eszmei értéke 50.000 Ft.

A pusztulás mértékének csökkentése érdekében a legfontosabb feladat a középfeszültségű szabad légvezetékek tartóoszlopainak madárbaráttá átalakítása, illetve a kemikáliák alkalmazásának a korlátozása, tiltása.

Irodalomjegyzék:

https://magyarmezogazdasag.hu/2019/08/01/kabasolyom-gyors-roptu-sarlosfecsket-elkapja

http://www.mhle.hu/index.php/kabasolyom ka.oszk.hu/html/kepoldal/index.phtml?id=024921 (az oldal nem található)

https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=1424

https://www.tiszatoelovilaga.hu/kabasolyom/

https://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-falsub

Fényképek:

Fotók:

https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=1424#images-1

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet