Homoki csuklyásbagoly
Leírás:
A homoki csuklyásbagoly (Cucullia balsamitae) a bagolylepkék (Noctuidae) családjába tartozó, éjszakai aktivitású faj.
Elülső szárnyai világosak, fehéres gyöngyszürkék. Tora erősen szőrözött, az elülső szárnyakkal megegyező színezetű, a potroh világosabb árnyalatú. A kör- és vesefolt redukálódott, sötét szaggatott vonallal körülrajzolt, gyakran nem kivehető. A hátulsó szárnyak fehéres színűek, a hímeknél az ereket barnás pikkelyek fedik, a nőstényeknél széles sötét szegélytér figyelhető meg. Szárnyfesztávolsága 38-42 mm.
A május elején kikelt imágók a párzást követően közönséges nyúlparéjra (Chondrilla juncea), kocsord- (Peucedanum spp.), hölgymál- (Hieracium spp.) és borkóró fajokra (Thalictrum spp.) rakják le petéiket. A hernyók júliusban kelnek ki, alapszínük fehér, hátuk közepén egy sárga csík húzódik, testük fekete foltokkal sűrűn mintázott, oldalukon a háti csíkkal megegyező színű foltsor húzódik, fejük fehér, fekete csíkokkal díszített. Szeptember végén bábozódnak. Évente egy nemzedéke fejlődik.
Homokpusztákon, homokbuckásokban fordul elő, kis számban előfordulhat száraz mészkő- és dolomitgyepeken.
Elterjedés:
Kelet-Európában elterjedt.
Magyarországon kevés adata ismert, a Kiskunságon, a Hortobágyon és a Sárréten figyelték meg eddig. Természetvédelmi helyzet Homokpusztáink megőrzése elengedhetetlen a faj hazai továbbélése szempontjából.
Védettség:
Az IUCN Vörös Listán nem szerepel.
Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 10.000 Ft.
Irodalomjegyzék:
Ronkay, G, Ronkay, R. 2006. A magyarországi csuklyás- szegfű- és földibaglyok atlasza (Noctuidae: Cucullinae, Hadeninae, Noctuinae). Natura Somogyiensis 8.
Fényképek:
Forrás: Kiss Tamás, forrás: izeltlabuak.hu, licenc: CC BY 4.0