Fajtár

Fülemülesitke

Acrocephalus melanopogon
Védett, Közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

A nádiposzáták családjába tartozik, de a többi rokon fajtól elérően rövidtávú vonuló. A legkorábban visszatérő nádiposzátánk, és a legkésőbb vonul el hazánkból. Testhossza 12–13 centiméter, szárnyfesztávolsága 15–17 centiméter, testtömege 10-17 gramm. A felnőtt madarakon a homlok és a fej teteje fekete, ez kiemeli a tarkó felé kiszélesedő szemöldöksáv fehér színét. A fülemülesitke dolmánya, háta, oldala és mellkasa vörösesbarna, a dolmányon fekete csíkos. A torok, a has és a szárnyak alsó fele fehér, a farok vörösesbarna-fekete. A csőr sötétbarna, az alsó csőrkáva kissé világosabb, a lábak barnák, vagy szürkésbarnák. Szúnyogokkal, árvaszúnyogokkal, vízilegyekkel, más vízirovarokkal és lárváikkal táplálkozik. A sűrű nádasokban, a nádszálak közé készíti fészkét. Fészekalja 3–6 tojásból áll, melyen 13–15 napig kotlik. Évente kétszer rak fészket. Nevét énekének fülemüleszerű kezdőstrófájáról kapta.

Elterjedés:

Európa és Ázsia déli részén él. Telelni Afrika Észak-Nyugati részére, Indiába és Arábiába vonul.

Magyaroroszági elterjedés:

Elterjedésének nyugati és északi határán fekszik Magyarország. A nagy kiterjedésű keskenylevelű gyékénnyel kevert avas nádasokat kedveli. Hazánkban igazán nagy számban csak a Fertő-tavon és az izsáki Kolon-tavon él, de kis számban sokfelé előfordul.

Természetvédelmi helyzet:

Hazai állományát veszélyezteti az öreg nádasok, gyékényesek aratása, a mocsarak szétdarabolódása, feltöltődése. Vonuló madár, megfogyatkozásának egyik fontos oka, hogy az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent a tengerparti nádasok területe, ahol a vonulás során táplálkozni tudnak.

Védettség:

Veszélyeztetett faj, amelynek hazai állománya alig néhány nagyobb vizes élőhelyünkre koncentrálódik. Mind közül a Fertő a legjelentősebb, ahol becslések szerint a kárpát-medencei populáció legalább 90%-a költ. A faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség listáján, még mint nem veszélyeztetett. Európában biztos állományú fajként tartják nyilván. Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

Irodalomjegyzék:

https://www.ferto-hansag.hu/hu/fulemulesitke.html

Kényképek:

Forrás:

https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=1609#images-1

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet