Fajtár

Fogasfarkú szöcske

Polysarcus denticauda
Védett, Közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

Legtestesebb testű szöcskéink közé tartozik; rövid - hangos cirpelésre szolgáló - felsőszámy-csonkja van. A nőstények mellső szárnya pikkelyszerű, alig látszik ki a torhát alól. A csáp testhosszúságú. A hímek torháta jellemző módon felfelé hajlik, majdnem nyeregszerű. Többnyire zöld, szürkészöld, gyakran fut két hosszanti vonal a háton, de igen változatos (feketén, barnán csíkozott, sőt egészen fekete hímek) példányok is akadnak, különösen tömegesebb jelentkezésük esetén. A hímek különösen hosszú subgenitalis lemeze a cerkuszok között erősen felfelé hajlik. A nőstények gyengén felhajló tojócsöve a végén határozottan fogazott. Cirpelés: Erős hangját 30-40 m-ről is jól hallhatjuk. Elsősorban délelőtt ciripel. Nagyon jellegzetes hogy ennek a fajnak az éneke több, egymáshoz szünet nélkül kapcsolódó, de egymástól eltérő hangzású részből épül fel. Korai faj; után már márciusban is kelhet és májusra (hegyvidéken júniusra) már imágó. Kétszikű növényekkel táplálkozik. Az imágók május közepétől szeptemberig fordulnak elő. A talajba rakott petékből (akár 2-4 éves tojásdiapauza után) a lárvák március végén, április elején kelnek ki. Megfelelő körülmények között gradálhat, a hímek ilyenkor egészen sötét színezetűek lehetnek.

Elterjedés:

Változatos, dús növényzetű, mezofil hegyi-rét, löszpuszta-réteken fordul elő. Tartózkodási helye a gyepszint alsó része. Elterjedése Közép- és Dél-Európára terjed ki.

Elterjedés Magyarországon: Szórványosan, de mégis csaknem országszerte előforduló szöcske, amely agrárterületeken sem ismeretlen. Feltehető, hogy utóbbi területeken való megfogyatkozása összefügg a fokozott agrár-kemizációval.

Természetvédelmi helyzet:

Hazai fennmaradása viszonylagosan szórványos alföldi előfordulása ellenére is csak az inszekticidekkel tartósabban kezelt agrárterületeken látszik veszélyeztetettnek. Hegyvidéki réteken lényegében háborítatlan és csak a kaszálás, legeltetés/taposás csökkentheti populációját. Természetes élőhelyeken beavatkozást aligha igényel. A túlzott zavarás (taposás, legeltetés, korai kaszálás) a lokálisan értékes előfordulási helyeitől távol tartandó. A kora-tavaszi avarégetés ugyancsak kerülendő. Agrárterületeken az inszekticid kezelést nem, vagy csak ritkán kívánó kultúrák körzetében meglévő réteken, dúsabb növényzetű vasúti töltések oldalában, mezsgyéken ismeretesek szórványos előfordulásai.

Irodalomjegyzék:

http://zoology.unideb.hu/orthoptera-wiki/index.php/Polysarcus_denticauda

https://eunis.eea.europa.eu/species/Polysarcus%20denticauda

Fényképek: (Feltöltés folyamatban.)

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet