Fajtár

Fekete harkály

Dryocopus martius
Védett, Közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

A madarak (Aves) osztályának harkályalakúak (Piciformes) rendjébe, ezen belül a harkályfélék (Picidae) családjába tartozó faj. Testhossza 45-57 centiméter, szárnyfesztávolsága 64-68 centiméter, testtömege 250-300 gramm. Feje teteje vörös, tollruhája fekete. Csőre és szemgyűrűje halványsárga, nyaka karcsú. Lárvákkal és rovarokkal táplálkozik. Csőrével ütögeti a korhadt fák kérgét táplálék után kutatva, majd a megtalált zsákmányt kivési. A fekete harkály fő táplálékát fában élő nagyobb testű hangyák, korhadt fákban, tönkökben élő lárvák, pajorok és különféle keményebb testű rovarok (szarvasbogár, cincér, orrszarvú bogár stb.) képezik, amelyeket a fatörzsön, de a talajon is zsákmányol.Nagyméretű, ovális bejáratú odúját saját maga készíti, nagy magasságban. A nem használt odút más madarak, főleg kék galambok foglalják el. Fészekalja 4-5 tojásból áll, melyen 17-19 napig kotlik. A fekete harkály évente egyszer költ. Az évenkénti tojásrakás ideje április közepe és május eleje között változik. A fiókák kb. 25-30 nap múlva hagyják el az odút, a szülők még két hétig etetik őket. Ezután elkóborolnak.

Elterjedés:

A fekete harkály csaknem egész Európában, Szibériában és Ázsia északibb részein Japánig költ. Általában öreg erdőkben található.

Európai elterjedés:

Nyugat-Európából sok helyen hiányzik. Angliában egyáltalán nem, Franciaországnak csak a keleti, a Pireneusi-félszigetnek csak az északi részén fészkel néhány helyen. Az Appennini-félszigetnek csak a legdélibb részén fordul elő.

Magyarországi elterjedés:

Magyarországon rendszeres fészkelő, állandó madár. Hazánkban a bükkösökben költ.

Természetvédelmi helyzet:

A legnagyobb testű hazai harkály. Állománya a természetközelibb erdőgazdálkodás hatására erősen növekszik. Állandó madár, meglehetősen nagy területhűség jellemzi, erdejét nem hagyja el, hanem ott tölti egész életét.

Védettség:

A fekete harkály hazánkban természetvédelmi oltalom alatt álló faj, természetvédelmi értéke 50 000 Ft; az Európai Unió madárvédelmi irányelvének 1. sz.mellékletében is szerepel. Az odúkészítő madárfajok által kialakított odúk rendkívüli mértékben növelik egy-egy erdőállomány mikroélőhely-diverzitását, amely pedig a faj-szintű diverzitás alapja a mérsékeltövi erdőkben. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a nevelő vágások (illetve az Alföldön napjainkban nem nagyon alkalmazott szálalás) során a mikroélőhelyeket hordozó, úgynevezett biotópfákat mindig meghagyják.

Irodalomjegyzék:

https://vm-magazin.hu/felmerjuk-a-fekete-harkaly-territoriumokat-a-peszeri-erdoben/

https://termeszetbolond.hu/hun/Magyarorszag-allatvilaga/Madarak/Fekete-harkaly

http://www.nimfea.hu/aktualis/140415.htm

https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=1549

https://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-drymar

Fényképek:

Forrás:

https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=1549#images-1

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet