A c-betűs lepke feltűnő, vörösbarna színezete miatt igen kedvelt és könnyen észrevehető faj. Február végétől egészen november elejéig találkozhatunk vele, ugyanis az áttelelő imágók a melegebb, napsütéses téli napokon előmerészkednek táplálkozni.
A hímek territoriális viselkedésűek. A nőstények a tavaszi párzást követően a petéket egyesével rakják le csalán- (Urtica spp.), komló- (Humulus spp.), szeder- (Rubus spp.), fűz- (Salix spp.), mogyoró- (Corylus spp.) vagy szil-fajokra (Ulmus spp.). A kikelő hernyó ezeken a fajokon táplálkozik, majd bábozódik be. A hernyó alapszíne vörösesbarna, első öt szelvénye rozsdasárga színű, a többi szelvény háti oldala fehér, elágazó áltüskéi színe fehér vagy rozsdasárga. A báb elszáradt levélre hasonlít, a potroh háti oldalán egy fehér sáv húzódik. Egy évben két nemzedéke van.
A közelrokon l-betűs rókalepkétől (Nymphalis vau-album) úgy tudjuk könnyedén megkülönböztetni, ha megfigyeljük az elülső szárnyak szárnycsúcsait: ez az l-betűs lepke esetében fekete, benne egy fehér folttal, míg a c-betűs lepkénél nem találunk a szárnyakban fehér mintázatot. Emellett a szárnyfonákuk is különböző: bár mindkét faj összecsukott szárnya egy elszáradt levélhez hasonlít (mimikri), de a N. vau-album esetében egy fehér „L” betűt formázó foltot találunk, míg a N. c-album-nál ez a folt „C” betűt formáz.
Leginkább a mérsékelten nedves és árnyékosabb területeket kedveli.
Egész Európában elterjedt. Magyarországon gyakori, mindenütt előfordul.
Az IUCN Vörös Listán nem szerepel. Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 5.000 Ft.
Gergely, P., Gór, Á., Hudák, T., Ilonczai, Z., Szombathelyi, E. 2018. Nappali lepkéink – Határozó terepre és természetfotókhoz. Kitaibel Kiadó.
Múzeumok, kiállítások, látnivalók
Szállás, étkezés
Tanösvények, szórakozás, fürdők, programhelyszínek
Fejlesztések, projektek
Turista információ
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
4024 Debrecen, Sumen u. 2.
Telefon: +36 52 529 920
Mobil: +36 30 383 1612
E-mail: hnp@hnp.hu