Fajtár

Békászó sas

Aquila pomarina
Fokozottan védett, Közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

A vágómadárfélék (Accipitridae) családjába tartozó faj.

Testhossza 60–65 centiméter, szárnyfesztávolsága pedig 135–160 centiméteres, testtömege 1100–2000 gramm közötti. A legkisebb faj az Aquila nemből, de így is nagyobb, mint egy egerészölyv. A két nem egyforma, azonban a tojók nagyobbak.

Teljes felnőtt tollazatát 3 éves korban éri el. A vadon élő békászó sas átlagéletkora nem meghatározott, de a maximumot 26 évre becsülik.

Tápláléka apró emlősökből, kétéltűekből, madarakból, hüllőkből és rovarokból áll. A faj három fő módszert használ vadászatkor: talajon sétálva rövidtávon akár futnak is; valamilyen kiágazó helyen várja zsákmányát (szénaboglya, fa, kerítés); vagy alacsonyan siklik egy adott területen és csap le a véletlen meglátott zsákmányra.

Az udvarlás általában megkezdődik, amint megérkeznek a költőterületre. Fára, gallyakból építi fészkét, melynek belsejét naponta zöld ágakkal frissíti. A fészekalja két, fehér alapon lila-barna foltos tojásból áll, melyen 38-40 napig kotlik általában a tojó. A kikelt fiókákról még 55-60 napig a szülők gondoskodnak. A békászó sas fiókáinál rendszeresen előfordul a káinizmus.

Elterjedés:

Európa középső és keleti részén honos, telelni Dél-Afrikába vonul. Jelenleg a globális populáció mérete ismeretlen, de 20 000 párra becsülik.

Európai elterjedésű faj, az állomány zöme a földrész középső részén él. Európában az alábbi országokban számít fészkelő fajnak: Németország, Lengyelország, Szlovénia, Horvátország, BoszniaHercegovina, Szerbia, Montenegró, Albánia, Szlovákia, Magyarország. Továbbá Románia, Bulgária, Görögország, Törökország, Moldova, Ukrajna, Fehéroroszország, Észtország, Lettország, Litvánia és Oroszország. Európában összesen 13 000-16 000 pár található.

Magyarországon márciustól októberig tartózkodik. Rendszeres fészkelő, de csak kis egyedszámban. Magyarországon főleg a középhegységi, dombsági erdőkben fészkel. Kedvező számára a mozaikos élőhely, ha a nagy kiterjedésű, zavartalan erdőhöz viszonylag közeli nyílt, nedves vadászterületeket talál.

Természetvédelmi helyzet:

A hazánkban költő párok száma lassan csökken. Hazánkban ma a faj csak hegy- és dombvidéki erdőkben költ, állománya a korábbi évtizedekben több helyen csökkent, illetve eltűnt. A fészkelésre alkalmas idős erdőállományok aránya a táplálkozóterületek közelében jelentősen lecsökkent. Az elmúlt évtizedekben a táplálkozásra használt, mezőgazdaságilag művelt területek esetében is jelentős átalakulások mentek végbe az országban.

Védettség:

A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján szerepel, de még, mint nem veszélyeztett.

Európában ritka fajként tartják nyilván.

Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 000 000 Ft.

A fészkelésre alkalmas erdők védelmével, a fészkek zavartalanságának biztosításával, valamint tipikus táplálkozóhelyeinek megfelelő hasznosításával a hazai állomány remélhetőleg stabilizálható.

Irodalomjegyzék:

https://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-aqupom

https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=1888

https://www.bnpi.hu/hu/hir/aktualis-bekaszo-sas-vedelmi-feladatok-a-bnpi-nel

https://termeszetbolond.hu/hun/Magyarorszag-allatvilaga/Madarak/Bekaszo-sas

https://www.europamadarai.hu/bekaszo-sas/  (az oldal nem található)

https://think.transindex.ro/?cikk=26516 (az oldal nem található)

Fényképek: (Feltöltés folyamatban.)

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet