Fajtár

Balkáni fakopáncs

Dendrocopos syriacus
Védett, Közösségi jelentőségű

Általános leírás, életmód:

A madarak (Aves) osztályának harkályalakúak (Piciformes) rendjébe, ezen belül a harkályfélék (Picidae) családjába tartozó faj.

Testhossza 22-23 centiméter, szárnyfesztávolsága 34-39 centiméter, testtömege 70-80 gramm. Feje teteje, nyak és háta fekete, nagy jellegzetes fehér foltokkal. Arcfoltját nem keresztezi fekete sáv. Hasa alja rózsaszínű. A fiatalok fejtetője piros.

Erős csőrével lyukat vés a fába, a kéreg alatt élő rovarokat, azok lárváit, bábjait keresgélve, majd ragadós nyelvével szedi ki táplálékát. A fatörzsről is összeszedi a rovarokat, de a gyümölcsöt is kedveli.

Magányos fészkelő. Kultúrterületeken, parkokban, gyümölcsösökben, út menti fasorokban fészkel.

Puha, vagy korhadó fába, saját maga által vájt odú csupasz aljzatára rakja 4-7 tojását, melyen 12-13 napig kotlik. A fiókái fészeklakók, 17-24 napos korukban repülnek ki.

Elterjedés:

Közép-Európában, a Balkán-félszigeten, Kis-Ázsiában, a Fekete-tenger környékén és a Közel-Keleten fészkel. Kultúrterületekkel határos erdőszegélyeken él, a nagyobb erdőségeket és a fátlan területeket kerüli. A balkáni fakopáncs fészkelőterülete a Közel-Kelet, Kis-Ázsia, a Balkán-félsziget, Magyarország, Alsó-Ausztria, a volt Csehszlovákia és a volt NDK (az Elbáig).

Korábban a Balkán-félsziget volt elterjedésének legészakibb területe, de költött Kis-Ázsiától egészen Irakig és Iránig is. Ma már hazánktól jóval északabbra is fészkel. Megjelenésével, elsősorban a lakott területeken és azok közvetlen közelében fokozatosan visszaszorult a nagy fakopács állománya.

Magyarországon rendszeres fészkelő, gyakorinak számít. Állandó madár. Magyarországon a kultúrterületeken, síkságon és dombvidéken egyaránt költ. Határainkon belül 1937-ben állapították meg először költését Kiskunfélegyházán. 1960-ra már az ország egész területén elterjedt.

Természetvédelmi helyzet:

Országos állománya pontosan nem ismert. A balkáni fakopáncs hazai megtelepedése után (a 30-as, 40-es években) egyedszáma csökkent az urbanizált* élőhelyeken. A nagyüzemi erdőgazdálkodás valamennyi harkályfaj életterét szűkíti, fészkelési lehetőségét csökkenti.

Komoly fészek konkurense lehet a seregély, amely alkalmanként még a fiókás fészkét is kifosztja, a fiókákat kidobálja vagy egyszerűen ráépíti saját fészkét, így azok az odúban pusztulnak el.

Védettség:

Hazánkban védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

Európában biztos állományú, a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján nem fenyegetett fajnak számít.

Irodalomjegyzék:

http://wekerletelep.hu/ismerkedes-a-wekerleteleppel/elovilag/madarak/balkani_fakopancs/  (az oldal nem található)

https://www.mme.hu/magyarorszagmadarai/madaradatbazis-densyr

https://www.europamadarai.hu/balkani-fakopancs/

Fotók:

Forrás:

https://termeszetvedelem.hu/talalati-oldal/?type=vedett-fajok&id=1551#images-1

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet