Természetvédelem - Hírek 2024-07-01


Erdei tisztás élőhelykezelése Hajdúbagoson
 

Mint az köztudott a természetes és természetközeli erdők nagy természetvédelmi jelentőséggel bírnak. Ezen erdők felnyíló részein, tisztásain található fajok további értékeket tesznek hozzá az erdők biodiverzitásához, természetvédelmi jelentőségéhez!

Az erdők közti gyepes foltokon számos védett vagy lokálisan ritka élőlény található. Az ilyen élőhelyek olyan erdősztyeppi vegetációra jellemző növény és állatfajoknak nyújtanak menedéket, melyek mára egyre kisebb elterjedési területtel rendelkeznek.



 

Ezen szigetszerű élőhelyek kiterjedésére az ember tájalakító tevékenysége negatív hatással van. A megváltozott tájhasználat és az intenzív erdőgazdálkodási módszerek következtében eltűnőben vannak és ezáltal az erdei tisztásokra specializálódott növény és állatfajok is. A természetvédelem kiemelt célja ezen élőhelyek fenntartása, minőségének megőrzése aktív természetvédelmi beavatkozásokkal. Ezen beavatkozásokra azért van szükség, mert mára nem érvényesülnek a természetes erdődinamikák, nem keletkeznek újabb erdei tisztások így a meglévőket kell fenntartani.
 

Mit is jelent ez a gyakorlatban?

Az erdők közti tisztásokon folyamatosan "törnek előre" a különféle cserje, fa és inváziós fajok. Így kiszorulnak az adott helyszínről az eddig nyílt területhez alkalmazkodott élőlények, melyek adott esetben tejes mértékben eltűnhetnek a cserjésedés és inváziós térnyerés hatására. A szakemberek kaszálással és/vagy szárzúzással kezelik ezen területeket, melynek időszakossága függhet például az adott év időjárási viszonyaitól.

2024.06.26.-án a Hajdúság-Dél-Nyírség Tájegység tagjai ilyen munkákat végeztek el Hajdúbagos külterületén a Hajdúsági Tájvédelmi Körzetben.


Igazgatóságunk saját vagyonkezelésében álló erdejében egy szárzúzó kisgéppel és fűkaszákkal kollégáink még virágzás előtt lekaszálták az inváziós növényfajokat, valamint visszaszorították a cserjéket / magoncokat.



 

A kezelés helyszínén az elsődleges problémát az aranyvessző (Solidago) fajok okozzák. Az elmúlt években rendszeresen elvégzett hasonló kezelések hatására ezek visszaszorulóban vannak, így egyre kisebb területen kell elvégezni a hasonló élőhelykezeléseket.

Fontos kiemelni, hogy csak az invazív fajokkal fertőzött  és cserjésedő foltokat vonták kollégáink kezelés alá. Az erdősztyepp vegetációra jellemző fajokkal rendelkező és jó állapotú gyeprészek érintetlenül maradtak.



 


Írta és  a képeket készítette: 
Utassy Bence 
Természetvédelmi Őrszolgálat

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet