Lepkekutatás az erdők védelméért
Talán kevésbé közismert, hogy a gyepek mellett az erdei élőhelyekhez is kötődnek olyan természetvédelmi szempontból jelentős lepkefajok, amelyek megőrzése kulcsfontosságú feladatot jelent a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság számára.
A megfelelő védelmi intézkedések biztosításához azonban nélkülözhetetlen az egyes lepkefajok elterjedésének feltérképezése. Az elmúlt hetekben különösen a Nagykunság - és a Bihari-sík Természetvédelmi Tájegységben történtek ilyen jellegű vizsgálatok, amelyek eredményeként számos új előfordulási helyét sikerült igazolni a fokozottan védett magyar tavaszi-fésűsbagolynak (Dioszeghyana schmidtii), ami az erdők lepkefaunájának kiemelkedően fontos tagja.
Ez az éjszakai aktivitású lepkefaj domb- és hegyvidéken cseres tölgyesekhez, síkvidéken pedig melegkedvelő tölgyesekhez kötődik. Rajzási időszaka kedvező időjárás esetén április elejétől - végéig tart. Az utóbbi években az ország jó néhány pontján előkerült és napjainkban is egyre több lelőhelye válik ismertté.
A faj védelmét szolgáló intézkedések megvalósítására elsősorban az erdőgazdálkodással érintett élőhelyein és az erdőtervezési folyamatok során van szükség.
magyar tavaszi-fésűsbagoly (Dioszeghyana schmidtii)
Fokozottan védett, szerepel az Élőhelyvédelmi Irányelv II. és IV. mellékletében, tehát NATURA 2000-es jelölőfajnak minősül. Pénzben kifejezett természetvédelmi értéke: 100.000 Ft.
Fotó és szöveg: Patalenszki Adrienn
Természetmegőrzési Osztály