Igazgatóság - Hírek 2025-04-22


Újra vöröshasú unka kórusoktól hangos a Hortobágy
 

A márciusi esőket, majd lehűlést követő, április eleje óta folyamatosan melegedő tavaszi időjárás hatására a hónap közepétől elkezdődött a vöröshasú unkák (Bombina bombina) párzási időszaka a Hortobágyon.

A vöröshasú unka a sík- és dombvidéki sekélyvizű élőhelyek jellegzetes kétéltűje. Nászidőszakban a hímek belső hanghólyagjuk segítségével a jól ismert „unk-unk” strófákat ismételgetik, melyről a faj a magyar nevét is kapta. Éneklés közben az unkák teste és torka felfúvódik, felerősítve hangjukat. Az apró, többnyire 4-5 cm közötti testhosszú békák kórusai már napközben is kilométerekről hallhatók. A monoton, mély, de egyben nyugalmat sugárzó kórus dallama a tavaszi pusztavilág elválaszthatatlan részét alkotják.


Unkakórus - MP3
 


  

Vöröshasú unka - éneklő hím közelről és fodrozódással
az árasztott Hosszú-Boca-laposon


 

A vöröshasú unka közeli rokona a sárgahasú unka (Bombina variegata), amely az év kétéltűje 2025-ben. A sárgahasú unka középhegységeink lakója, a Hortobágyi Nemzeti Park működési területéhez legközelebb a Zemplénben található meg. A vöröshasú unka, mint minden hazai kétéltűfaj, védett. A Natura 2000 hálózat Hortobágy kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területén jelölő faj. A Hortobágyi Nemzeti Park működési területén állományait elsősorban az alföld szárazodása és az emberi tevékenységek miatti élőhelyvesztés, valamint a közúti pusztulás veszélyezteti.




Felmérés egy unka peterakó helyen
 

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság a „A Hortobágy és Nagykunság természetvédelmi tájegységek vizes élőhelyeinek természetvédelmi célú helyreállítása” című pályázat keretében az elmúlt években számos, a szárazodás és vízhiány által veszélyeztetett ún. kisvizes élőhely, azaz sekély vízborítású szikes laposok, mocsarak vízutánpótlását biztosította, többek között árasztó és vízvisszatartó műtárgyak létesítésével.




Egy árasztott lapos nagy unkakórussal 

 

A Természetvédelmi Őrszolgálat szakembereinek ezzel lehetősége nyílt számos sekély vizes élőhely állapotának javítására és fenntartására. A természetvédelmi beavatkozás sikerének egyik legfeltűnőbb tavaszi megnyilvánulása a puszta unkakórusainak újbóli, erőteljes felzendülése. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság és a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai együtt vizsgálják az árasztások és vízvisszatartások hatásait a vizes élőhelyek kétéltűfaunájára.



Szerzők: 
Tihanyi Gábor
Dr.  Mester Béla

Fotók: 

Dr.  Mester Béla

Természetvédelmi Őrszolgálat 

Nyomtatás
Érdekes tartalmak
Szállás - étkezés

Hortobágy és környéke.

Tudj meg többet
Csomagajánlatok

Utazási irodák számára...

Tudj meg többet
Tájékozódj!

Térképek, hasznos tudnivalók...

Tudj meg többet
Járműbérlés

Kerékpár, szekér, motorcsónak...

Tudj meg többet