
Hortobágy világörökségi ranghoz méltó megújulása
Nagy érdeklődés övezte a Hortobágy – Világörökségünk a Puszta európai uniós támogatással megvalósuló újabb hortobágyi turisztikai fejlesztések sajtónyilvános bejelentését. A több térségi turisztikai szereplő, a Magyar Turisztikai Ügynökség és térségi települési vezetők jelenlétében tartott tájékoztató eseményen a konzorciumi tagok közül a Hortobágy Község Önkormányzata, a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft., valamint a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság képviselői mutatták be a 2020 végéig megvalósuló fejlesztéseket.
A település életében jelentős változásokat hozó 3 milliárdos projekt eredményeképpen megújul a település nagyrendezvényeinek – többek között a Hídi vásárnak is – helyet adó Vásártér, továbbá a vásári árusok elhelyezésére új, tájba illő építménnyel, a várakozások szerint több, mint 50.000 fővel megnövekedő látogatószám fogadására alkalmas parkolóval, közműfejlesztésekkel gazdagodig a település. A régi Körszín helyén egy új létesítmény, a világörökségi helyhez méltó információs pavilon valósul meg, benne az időszaki kiállításoknak helyet adó galériával, ajándékbolttal és jegypénztárral. Kétségtelenül a program egyik kulcs eleme a világörökségi helyhez méltó kondícióba hozása a központi téren kívül a kiállítótereknek is, hiszen a látványért és élményekért messzi földről ide érkező százezrek fogadásáról kell gondoskodni. Ennek érdekében a Pásztormúzeum – az egykori szekérállás – épületének nemcsak műemléki helyreállítására, de kiállításának teljes megújulására, továbbá a Látogatóközpont kiállításainak megújítására, a nemzeti parki bázis épületben a világörökségi értékek bemutatását legteljesebben lehetővé tevő „tartalomjegyzéknek” a létrehozására, új kávézó kialakítására, az épületnek és környezetének a megújuló településközpontba történő bekapcsolására is sor kerül. Nem lehet eltekinteni továbbá az örök értékek, a Hortobágy-folyó látványképének javításától, a folyópart kitisztításától, folyóparti sétány létrehozásától, a Kilenclyukú-híd külső renoválásától, a Víziszínpad felújításától sem. Az így létrejött látványképi környezetben az élő állatok jelenlétének a biztosítása is megvalósul. A központi beavatkozási helyszíntől távolabb, a világörökségi élményt kínáló további helyszínek közül megújul a Mátai Ménes több helyszíne, köztük gondolnak a megnövekedett látogatóforgalom kiszolgálására éppúgy, mint a négyévszakosságra, a pusztai programok szekereinek cseréjére, akadálymentesítésre. Bővül továbbá a Pusztai Állatpark kínálata is. Egy új bivalyos bemutató tó, egy interaktív tanösvény megvalósítása mellett megújulnak a meglévő állatbemutató építmények.
A fejlesztések további fontos eleme, hogy gondolnak a márkázásra, a közös arculat kialakításra, az egyes helyszínek közötti közlekedést is segítő környezetbarát szállítóeszközök beszerzésére, az egységes információs és tájékoztató rendszerre, a hely szelleméhez igazodó egyedi térbútorok beszerzésére, az egyedi, máshol nem átélhető élmények biztosítására, továbbá az egységes jegyértékesítő rendszer és a kialakított programcsomagok révén a térség más desztinációival való kapcsolat elmélyítésére is.
A beruházások várhatóan a 2019-es turisztika szezonban még nem igénylik a látogatói forgalom korlátozását. A megvalósítás során később is a látogatók minél zökkenőmentesebb fogadására törekednek a konzorciumban részt vevő egyes partnerek, bár tudjuk, hogy nem mindig sikerülhet maradéktalanul ezen elveknek megfelelni, ezért az érdeklődők, a térségbe érkező turisták és kirándulók megértés ét kérik.
Danyi Zoltán osztályvezető, Oktatási és Turisztikai Osztály
Múzeumok, kiállítások, látnivalók
Szállás, étkezés
Tanösvények, szórakozás, fürdők, programhelyszínek
Fejlesztések, projektek
Turista információ
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
4024 Debrecen, Sumen u. 2.
Telefon: +36 52 529 920
Mobil: +36 30 383 1612
E-mail: hnp@hnp.hu